کارگران و زحمتکشان قربانی بی کفایتی و ناکارآمدی حاکمیت

درد و رنج و مصیبت های ناشی از دستمزدهای زیر خط فقر، قراردادهای برده دارانه و موقت، حقوق های معوقه، ناایمنی محیط های کار و خودکشی کارگران از فقر و نداری کم بود، تعطیلی اجباری واحدهای تولیدی در اثر قطع گاز صنایع هم مزید بر علت شده است. حداقل نیمی از استان های کشور را به خاطر قطع گاز تعطیل کرده اند. بسیاری از کارخانجات و واحدهای تولیدی هم در استان های قطع گاز شده تعطیل شده اند. سوالی که کارگران و مزدبگیران از خود می پرسند این است که در شرایط تعطیلی کارخانجات در اثر قطع گاز آیا کارفرمایان بابت این روزهای تعطیل حقوق آنان را می پردازند؟ ما می دانیم که کارفرمایان حاضر به پرداخت دستمزد کارگران در ایام بیکاری نیستند و بارها از پرداخت حقوق بابت بیکاری ناخواسته کارگران طفره رفته اند. و می دانیم که بخش عمده اعتراضات مطالباتی مزد و حقوق بگیران بابت مزدهای معوقه است. یعنی مزد کار انجام شده را نداده اند، وای به کار غیر ارادی و ناخواسته انجام نشده.

در شرایط فلاکت بار اقتصادی کنونی و تورم بالای ۵۰ درصد، دستمزد کامل کارگران هم به هیچ وجه کفاف حداقل های زندگی آنان را نمی دهد چه رسد به این که به خاطر ترک کار ناخواسته همین حداقل ناچیز هم پرداخت نشود. در صورت عدم پرداخت دستمزد روزهای تعطیلی ناخواسته ناشی از قطع گاز صنایع، زندگی کارگران بمراتب از آنچه هست تحمل ناپذیرتر می شود و این در حالی است که کارگران نقشی در بوجود آمدن این شرایط نداشته و فقط قربانی آن هستند.

بحران فعلی گاز را برخی از دولتمردان همین رژیم حداقل هفت سال قبل پیش بینی کرده و راه جلوگیری از وضع فعلی را هم سرمایه گذاری جدید اعلام کرده بودند اما در رقابت باندهای فاسد مافیایی حاکم برای بدست آوردن پروژه های کلان سرمایه گذاری، عملا اقدام موثری برای مقابله با افت فشار گاز صورت نگرفت. حالا مردم و کارگران با لرزیدن در سرمای سخت زمستان و ایستادن در صف های طولانی و کمبود ارزاق و مایحتاج ضروری و از دست دادن درآمد تاوان نابکاری و فساد ساختاری دستگاه مدیریتی نظام حاکم را می پردازند. مردم ایران از دست حاکمیت فاسد، ناکارا، مدعی، عمیقا متوهم و تا مغز استخوان جنایتکار که تنها موفقیتش قتل و کشتار و زندان و شکنجه با هدف ادامه تحمیل بقای خود به قیمت نابودی کشور است به تنگ آمده اند. از ادامه حیات این لکه ننگ که ارمغانی جز یخ زدن در اوج سرمای زمستان در کشوری با دومین منابع عظیم گاز جهان برای مردم و تعطیلی نیمی از کشور ندارد، هیچ کس، بویژه کارگران و زحمتکشان هیچ سودی نمی برند. به پیشینه اعدامیان و محکومان به اعدام وهمچنین زندانیان معترض که نگاه کنیم،  نقش آحاد طبقه ما در خیزش انقلابی جاری روشن تر از آن است که جای تردید و انکار برتابد، اما آنچه می تواند این حاکمیت تبهکار را به خاک مذلت بکشاند اعتصابات گسترده و زنجیره ای کارگری در واحدهای مهم تولیدی در بخش نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع کلیدی کشور همراه با اعتراضات خیابانی است.

یک پاسخ برای “کارگران و زحمتکشان قربانی بی کفایتی و ناکارآمدی حاکمیت”.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: