گسترش خیزش انقلابی و شکاف درون حاکمیت

جمهوری اسلامی به 44 سال تاسیس خود نزدیک می شود.44 سالی که نه تنها با سرکوب خونین و بی وقفه اپوزیسیون همراه بوده است ، بلکه شاهد زد و خورد ها ، بیرون راندن از حلقه خودی ها و حتی قتل درون حاکمیت بوده است.خودی ها ابتدا با یک جمله یا کلمه از مرکز قدرت فاصله می گیرند ولی بعد شکاف تا مرز حذف فیزیکی نیز پیش می رود.بازرگان نخست وزیر محبوب آیت الله بود ولی با انتقاد از اشغال سفارت به زباله دانی انداخته شد.بنی صدر که سوگلی حضرت آقا بود و همراه او با هواپیما به ایران آمده بود در انتقاد از حزب جمهوری اسلامی کم کم فاصله گرفت و هنگامی که حکم عزلش صادر شد همراه رجوی از ایران گریخت.منتظری که قرار بود جانشین خمینی بشود به دلیل انتقاد از کشتار زندانیان در تابستان 1367 از مقام جانشینی ولی فقیه انداخته شد.هاشمی رفسنجانی که از معماران جنگ و کشتار بود پرونده زندگی اش در استخر فرح بسته شد . احمدی نژاد نیز که کاندید مطلوب و نظر کرده حضرت آقا به شمار می رفت پس از پایان دوره اول ریاست جمهوری اش به ناگهان در لیست سیاه رفت تا آنجایی که صلاحیتش در دوره های بعدی توسط شورای نگهبان رد شد.  یعنی بیرون افتادن از حلقه حکومتگران و گسست و شکاف بین آنها جزو لاینفک عمر 44 ساله جمهوری اسلامی بوده است. جنبش زن زندگی آزادی که دو ماه از عمر آن می گذرد نه تنها به این شکاف های درون حاکمیت پایان نداده بلکه بر این گسست افزوده است. این منطق جنبش های اجتماعی است که افزوده شدن دامنه جنبش های توده ای ، بالایی ها را متحدتر نمی کند بلکه بر شکاف و گسست میان آنها می افزاید. آخرین نمونه از این شکاف ها را می توان در اظهارات مهدی فضائلی که عضو دفتر نشر انتشارات خامنه ای است و ظاهرا باید مواضعش بر مواضع خامنه ای منطبق باشد دید. فضائلی از سخنان اعلم الهدی در نماز جمعه مشهد انتقاد می کند. اعلم الهدی در سخنان خود گفته بود:

«این‌هایی که روسری از سر برمی‌دارند و برای رضایت آمریکا کشف حجاب می‌کنند، بدانند که آمریکا به آنان به چشم همان روسپی‌های کودتای ۲۸ مرداد نگاه می‌کند. آیا راضی هستید که عفت خود را رها کنید تا آمریکا خوشش بیاید؟»

فضائلی شروع می کند به نصیحت کردن اعلم الهدی و سعی می کند افسارش را بکشد و می گوید: «جناب آقای علم‌الهدی! اینکه دولتمردان منحط آمریکا به زنان ما ولو متأسفانه بی حجاب، چگونه نگاه می‌کنند مهم نیست، مهم نگاه امثال جنابعالی است»

آنهایی که با ادبیات حذف آشنا هستند می دانند که بکار بردن کلمه جنابعالی توسط یکی از نزدیکان خامنه ای از فحش خواهر و مادر هم  بدتر است. پس تعجب نکنید این زاویه ای که اعلم الهدی پیدا کرده سرانجامش چیزی شبیه سکته قلبی در استخر فرح باشد.

از جمله دیگر نشانه های گسست در حاکمیت بیرون انداختن رستم قاسمی وزیر مسکن و شهرسازی است. ابتدا به خیال خودشان بی آبرویش کردند و عکس بی حجاب زنش را انتشار دادند و بعد او را مجبور به استعفا کردند. ناگفته نماند که رستم قاسمی جزو مقامات بالا رتبه سپاه است و در دوره احمدی نژاد هم پست و مقامی داشته است. دیگر نشانه مهم گسست در بین بالایی ها اعلام برائت سلبریتی هاست. هنرپیشه ها ، خوانندگان و ورزشکارانی که زمانی انگشت به مهر آغشته شان را جلوی دوربین ها می گرفتند حالا روسری از سر بر می دارند و در توییت هایشان به نفع جنبش زن- زندگی – آزادی شعار می دهند. حاکمیت جمهوری اسلامی را اقلیتی کوچک تشکیل می دهد؛ اقلیتی که در برابر دریای عظیم و خروشان 85 میلیون ایرانی به سان استخر کوچک گندیده ای می ماند. طوفانی که این دریا در پی راه انداختن آن است سرانجام این تفاله های چرکین را به تاریخ خواهد سپرد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: