دانشگاه خارچشم ارتجاع

اتحاد کارگران انقلابی ایران: واکنش های اعتراضی از چهار روز گذشنه که خبر اعدام سه جوان اصفهان انتشار یافت تا روز سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲در دانشگاههای مختلف ادامه یافته است. دانشجویان نیز در همراهی با مردم نسبت به اعدام سه جوان اصفهان سکوت نکرده و دانشجویان مبارز با واکنش اعتراضی خود علی رغم سرکوبگری های عوامل رژیم و حراست در دانشگاه‌ها یک بار دیگر نشان دادند که جنبش دانشجویی در دفاع از آرمان‌های آزادی‌خواهی و برابری طلبی خود در مقابل نظام اعدام و شکنجه و زندان تسلیم نمی شود.

  دانشجویان دانشگدگان هنرهای زیبا با تحصن ، دانشجویان دانشگاه بهشتی با برپایی تجمع اعتراضی،  دانشجویان دانشکده شیمی دانشگاه شریف با تحصن اعتراضی،  دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس با تحصن اعتراضی، و دانشجویان دانشگاه زنجان با برپایی تجمع اعتراضی، بخشی از واکنش های اعتراضی دانشجویان نسبت به اعدام مجید کاظمی سعید یعقوبی صالح هاشمی  بوده است. دانشجویان مبارز هم چنین با پوشیدن لباس سیاه،  شعار نویسی، چسباندن پوستر سه جوان اعدام شده و آویزان کردن طناب دار به شکل نمادین، متحدا به اعدام اعتراض کردند.

دانشجویان مبارز با سردادن شعارهای مرگ بر دیکتاتور، و قسم به خون یاران/ ایستاده ایم تاپایان، فضای دانشگاه را به فضای اعتراض علیه استبداد حاکم تبدیل کردند. این فضا نشان داد که علی رغم هزینه بالایی که جنبش دانشجویی در خیزش انقلابی «زن، زندگی آزادی» با صدور صدها حکم کمیته انضباطی تعلیقی، محروم کردن دانشجویان از دانشگاهها، اخراج از خوابگاهها، بازداشت، شکنجه و دادن احکام زندان برای چند هزار دانشجوی معترض پرداخت کرده، هم چنان در کنار مردم ایستاده و نقطه اتکایی مهم برای جنبش آزادیخواهی و برابری طلبی مردم ایران است. در هفته اخیر قطعیت یافته که ۸ دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به دلیل برپایی و شرکت در تجمعات اعتراضی نسبت به مسموم سازی دانش آموزان،احکام تبعید به شهرهای مختلف دریافت کردند. روز سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ نیز جمعی از دانشجویان دانشگاه دخترانه شریعتی در اعتراض به ضرب و شتم یکی از دانشجویان از سوی حراست دانشگاه به علت نداشتن حجاب، با شعار «هیز تویی هرزه تویی زن آزاده منم » تجمع اعتراضی برپا کردند.

این اعتراضات خیلی روشن نشان داد که سیاست سرکوب سیستماتیک و سازمان یافته دانشجویان در دانشگاهها از سوی دستگاههای مختلف سرکوب که بویژه در دو ماه اخیر شدت یافته بود، شکست خورده و جنبش دانشجویی همچنان سنگر مبارزه با تبعیض جنسیتی، مسموم سازی دانش آموزان مدارس، اعدام جوانان انقلابی و حامی پیگیر آزادی های فردی و مدنی، و نقی اعدام و حق حیات است. دانشگاه خارچشم ارتجاع است زیرا حتی در شرایط سرکوب نشان داده که پرچمدار مبارزه علیه همه شکل های برجسته ستمگری و خودکامگی است. سرکوب جنبش دانشجویی در خیزش انقلابی اخیر با وجود وسعت و تنوع دامنه آن نتوانسته چنانچه خواست حاکمیت بود، نفس جنبش دانشجویی را بند آورده و گرد سکوت بر دانشگاه بپاشد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: