بازداشت فعالان کارگری در پارس جنوبی، مطالبات کارگران را متوقف نمی کند

اتحاد کارگران انقلابی ایران: بازداشت ۸ تن از فعالان کارگری شاغل در واحدهای پتروشیمی، نفت و گاز پارس جنوبی خبری است که خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران امروز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ از قول اکبر پورات،‌ معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر منتشر کرد. اتهام بازداشت شده گان «لیدری اصلی اعتصابات در پارس جنوبی» اعلام شده است. در زبان نیروهای سرکوبگر امنیتی اصل اعتراض و مطالبه گری کارگران پیمانی و موقت در بخش نفت و گاز و پتروشیمی جرم است، چه رسد به نمایندگی و سخنگویی کارگران اعتصابی که از آن غالبا به عنوان «لیدری» یاد می کنند. نیروهای سرکوب همه جا و همیشه دنبال سخنگویان اعتصابات کارگری بوده اند تا با «جمع کردن» سر شیر، شرایط را برای این که شیر بترشد فراهم کنند. همیشه هم اشتباه کرده اند. زیرا مطالبات اصلی کارگرانی که در شرایط آب و هوایی بسیار سخت و عذاب آور با دستمزدهایی ناچیز کار می کنند، محصول القائات و تحریک افرادی خاص نیست که با بازداشت و برخورد امنیتی با آن افراد تمام شود، بلکه نتیجه ناتوانی از تامین معاش در شرایط شلاق تورم بر گرده کارگران است و سرکوب مزدی سازمان یافته دولت وکافرمایان است که با وجود تورم سنگین زیر بار مطالبه افزایش مزد منطبق با نرخ تورم یا سبد معاشی یا هر نرفته اند.

اعتراضات کارگران نفت و گاز و پتروشیمی پیچیده تر و روابط میان کارگران وسیع تر از آن است که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی با بازداشت چند تن از کارگران و جرم انگاری ارتباطات طبیعی میان کارگران، بتوانند جلوی آن را بگیرند. بازداشت ها در جنبش مطالباتی مزد و حقوق بگیران نمی تواند و نتوانسته مانع مطالبه گری شود و برعکس به تدریج و با گسترش وخامت اقتصادی، ریزش ترس، و در شرایطی که میلیونها نفر در شبکه های اجتماعی حضور دارند، دامنه مطالبه گری و نیروهای حاضر در آن گسترش یافته است.

از منظر جنبش مطالباتی، جرم انگاری حضور در شبکه های اجتماعی از سوی نیروهای امنیتی بهانه سازی غیرقابل توجیه برای سرکوب کارگران با هدف خدمت به سیاست کارفرمایان است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر اسامی بازداشت شده گان را اعلام نکرده است. علتش روشن است. نمی خواهند اعتراضات مشروع کارگری؛ خاصه در واحدهای تولیدی مهم هیچ چهره ای داشته باشد و حذف نام بازداشت شده گان در کنار سانسور همیشگی خبرهای اعتراضات کارگری، بخشی از این سیاست ضد کارگری نیروهای سرکوبگر امنیتی است. اعلام اسامی بازداشت شده گان و پیگیری وضعیت آنان بر عهده فعالین کارگری است. فعالین کارگری به تجربه می دانند که بدون اطلاع رسانی موثق از مبارزات کارگران و وضعیت کارگران بازداشتی، شرایط برای حمایتگری هم طبقه ای ها فراهم نخواهد شد و فقدان چنین حمایت هایی مبارزه کارگران اعتصابی و وضعیت بازداشت شده گان را بدتر خواهد کرد.

مبارزه برای مزد شایسته و مطالبه گری در این راستا بخشی از مبارزات اقتصادی مزدبگیران است. این مبارزات بدون اتحاد و همبستگی طبقاتی به جایی نمی رسد.

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: