روز جهانی کارگر تبلور چشم اندازی امیدبخش از ظرفیت های گسترده همگرایی در جنبش کارگری

اتحاد کارگران انقلابی ایران: مراسم روز کارگر امسال در شرایطی برگزار شد که دو عامل مهم جنبش زن زندگی آزادی و اعتصابات گسترده سراسری کارگران نفت پتروشیمی و گاز و سایر فلزات، در برگزاری مراسم این روز نقشی برجسته و پر رنگ ایفا کرد. روز کارگر در شرایطی برگزار شد که خیزش انقلابی فضای سیاسی کشور را به کلی تغییر داده و عناصر فعال بسیاری را به حمایت از جنبش کارگری کشانده است. اعتصاب کارگران نفت، به رغم فضای شدید سرکوب از سوی حکومت و کارفرمایان، تهدید های اعتصابیون و خانواده های کارگران و در حالی که اخراج ۴ هزار کارگر را در دستور گذاشته اند با گذشت بیش از ده روز همچنان ادامه یافته و کارگران بر خواست افزایش ۷۹ درصدی دستمزدهای خود تاکید می کنند. این هماورد طلبی کارگران پیمانی نفت است که امروز کارفرمایان و رژیم را در نقطه قوت خود یعنی حذف امنیت شغلی با غلبه قراردادهای موقت به چالش می کشد. اعتصاب بزرگ کارگران نفت، پتروشیمی و گاز و سایر فلزات می رود تا رژیمی که سال‌هاست با تحمیل قراردادهای موقت، امنیت شغلی را از کارگران سلب کرده در یکی از کانون های اصلی تعرض سازمان یافته به حقوق کارگری اش، یعنی مساله دستمزد به چالش بگیرد. و همین صدای اعتراض امروز از اعتصابات پرستاران هم شنیده می شود.

روز کارگر امسال در حالی برگزار شد که  فضای انقلابی حاکم  بر جامعه در عین حال موجب شکل گیری تظاهرات های خیابانی با شعار مرگ بر ستمگر درود بر کارگر در نقاطی چند از تهران و کرج و اصفهان شد. خیزش انقلابی که در دو ماهه اخیر از فرصت های مرتبط با مراسم ها برای تکرار حضور خیابانی بهره جسته است، روز جهانی کارگر و معلم را هم به فرصتی برای اعلام مخالفت با دیکتاتوری و ستمگری و حمایت از حقوق کارگران و زحمتکشان تبدیل کرد.

با این که جنبش‌ دانشجویی با فشار سنگین رژیم از همه سو مواجه است، بخش هایی از این جنبش چه  بصورت دادن اطلاعیه های حمایتی در دفاع از طبقه کارگر و حقانیت جنبش‌ کارگری در راستای خواسته های عدالت طلبانه و برابری خواهانه خود ، و چه شعارنویسی های حمایتی در محیط های دانشگاهی حمایت خود را از کارگران اعلام کردند.

علاوه بر حمايت جنبش‌ دانشجویی، شاهد حمايت بخش جدیدی از فعالان سیاسی از جنبش‌ کارگری با برگزاری اتاقهای کلاب هاوسی بودیم. مجموعه این تحرکات موجب شد برگزاری روز کارگر و مسائل طبقه کارگر در مرکز توجهات گفتمان سیاسی قرار گیرد.

 در روز کارگر، شاهد به خیابان آمدن بازنشستگان در شهرهای اهواز، شوش، کرمان، کرمانشاه، رشت و ساری بودیم که  ضمن در دست گرفتن پلاکاردهای اعتراضی نسبت به وضعیت معیشتی خود خواستار برکناری وزیر کار بودند و در شوش و اهواز کارگران پلاکاردهایی در گرامیداشت روز جهانی کارگر در دست داشتند.

تحرکات طبقه کارگر در روز اول ماه مه در شرایطی صورت گرفت که ظرف روزهای منتهی به اول ماه مه، ده‌ها فعال کارگری با  تهدید امنیتی روبرو بوده و یا بازداشت شدند. ۹ فعال کارگری، معلمان و بازنشستگان در منزل محمد حبیبی بازداشت شده و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند و تعدادی از فعالان کارگری کردستان بازداشت هایی چند ساعته داشتند. همچنین عطا باباخانی کارگر شرکت واحد و مسعود فرهیخته از فعالین صنفی معلمان نیز در روز کارگر بازداشت شدند. خلاصه کنیم: روز جهانی کارگر با وجود بازداشت های گسترده فعالان کارگری و معلمان، تهدید کارگران اعتصابی نفت، گاز، پتروشیمی و فلزات، صفی متحد از اعتراضات کارگران، بازنشستگان، معلمان، پرستاران و حمایت گروههایی از دانشجویان و مردم را در پیوند با خیزش انقلابی به میدان کشید و تبلور چشم اندازی امیدبخش از ظرفیت های گسترده همگرایی مبارزاتی در جنبش کارگری و در پیوند این جنبش با خیزش ضد دیکتاتوری سراسری بود.

یک پاسخ برای “روز جهانی کارگر تبلور چشم اندازی امیدبخش از ظرفیت های گسترده همگرایی در جنبش کارگری”.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: