جنبش کارگری مرعوب بازداشت های گسترده، تهدید و اخراج  کارگران نمی شود

اتحاد کارگران انقلابی ایران: روز جمعه، هشتم اردیبهشت ماموران امنیتی با یورش به خانه محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، دست‌کم ۹ معلم و فعال کارگری را با خشونت بازداشت کردند. در جریان این بازداشت یکی از خانم‌ها دچار حمله قلبی شد و در بیمارستان بستری گردیده است

ریحانه انصاری‌نژاد، عسل محمدی، هیراد پیربداقی، آنیشا اسدالهی، سروناز احمدی، کامیار فکور، حسن چرتابی، ژاله روحزاد، احمد حیدری و الدوزهاشمی تعدادی از فعالینی هستند که به دست ماموران امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.

ماموران امنیتی هم زمان  با روز جهانی کارگر و روز معلم بسیاری از فعالان را احضار و بازداشت کرده‌اند و روز به روز به تعداد احضارهای معلمان افزوده می‌شود، در همین راستا روز شنبه نهم اردیبهشت محسن عمرانی فعال صنفی معلمان و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر را نیز بازداشت کردند.

دستگیری های گسترده معلمان و فعالان کارگری در آستانه روز کارگر ۱۴۰۲ در حالی صورت می گيرد که در اردیبهشت ماه سال گذشته و در پی برگزاری روز کارگر ۱۴۰۱ هم شمار زیادی از فعالان کارگری و فعالان معلمان دستگیر شده و هم چنین در پی برگزاری روز کارگر در سال ۱۴۰۰ نیز شاهد دستگیری دست ‌کم ۳۰ فعال کارگری و حامی جنبش کارگری بودیم. علاوه بر بازداشت فعالان کارگری و معلمان بسیاری از کارگران اعتصابی نفت، گاز، پتروشیمی و فلزات که در بیش از ۱۱۰ واحد کارگاهی هم اکنون در اعتصاب بسر می برند، خود و خانواده هایشان با تهدیدات امنیتی قضایی مواجه شده؛ بیش از هزار کارگر اعتصابی از کار اخراج شده ودر مجموع ۴۰۰۰  کارگراعتصابی در آستانه اخراج از کار قرار دارند.

این بازداشت های گسترده قبل از هر چیز وحشت حاکمیت از اعتراضات کارگری و همبستگی مبارزاتی میان کنشگران و فعالان حوزه های مختلف جنبش مطالباتی را بازتاب می دهد و نشانگر آن است که مبارزه در کف خیابان، شگل گیری اعتصاب گسترده در بخش نفت، گاز، پتروشیمی، قلزات و همزمانی آن با اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی و پرستاران تاثیرگذار است و فضای مطالبه گری را پرشورتر کرده است. اما زندان، تهدید کارگران و اخراج از کار نه صدای حق خواهی وچراغ مبارزه طبقاتی را خاموش خواهد کرد، نه خللی در اراده مبارزان برای پیگیری راه همگرایی و اتحاد پایدار طبقاتی، ایجاد صف متحد طبقاتی در برابر حاکمیت استبدادی و بهره کشی سرمایه و تشدید مبارزه در جهت ایجاد تشکل های مستقل کارگری  ایجاد خواهد کرد. همین که در اوج سرکوب شاهد انتشار پیام های شورانگیز فعالین کارگری و معلمان کنشگر از پشت میله های زندان و انتشار بیانیه ها و منشورها و گسترش همگرایی ها هستیم، نشانه ناکامی رژیم در عقب نشاندن جنبش کارگری از طریق بازداشت ها و ایجاد فضای رعب و وحشت برای مقابله با اعتراضات است. هزینه ای که طبقه کارگر در سال جاری و در جریان خیزش انقلابی زن زندگی آزادی، در آستانه روز کارگر برای ارمان برابری و مطالبات رفاهی و انسانی خود می پردازد، درخت آرمان برابری خواهی و آزادی‌خواهی را پر شاخ و برگ تر و تنومند تر خواهد کرد.

2 پاسخ به “جنبش کارگری مرعوب بازداشت های گسترده، تهدید و اخراج  کارگران نمی شود”.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: