گزارشی از یادمان گرامیداشت رفیق اکبر زبردست، از فعالان اولیه سندیکای کارگران پروژه‌ای آبادان، در شهر گوتنبرگ سوئد

 امروز در شهر گوتنبرگ ( سوئد) به ابتکار رفقایی چند و به دعوت « کانون همبستگی با مبارزات انقلابی مردم ایران – گوتنبرگ» و با مشارکت فعال رفقای آبادان، با استقبال جمعی از زنان و مردان و یاران و رفقا (مراسم یادمانِ رفیق) در فضایی بس صمیمی و دوستانه بر گزار گردید.

مجری برنامه رفیق حوا برنامه را اعلام داشت: گرامیداشت یاد رفیق اکبر به احترام یاد رفیق و همه جانفشانان راه آزادی و سوسیالیسم با سرود انترناسیونال ، یک دقیقه کف زدن به یاد رفیق کارگر از دست رفته آغاز گردید.

رفیق پرویز از رفقای آبادان ، یادداشتی از خود و یادداشتی از پسرِ بزرگِ اکبر را در خطاب به برگزار کننده گان و حاضرین ادا نمود. رفیق بیژن خوزستانی بازنگری به جنبش نفت و نقش رفیق اکبر درسازمانگری چهارده هزار کارگر پروژه ای آبادان و خصلت نمای نقش قدرتمند رفیق اکبر و دیگر یاران او، که اینک در جمع ما نیستند، را بر شمرد.

رفیق هنرمند و همیشه همراه جمع های ما، فریبرز کرمی بخش زنده اجرای ترانه و سرودهای ماندگار جنبش آزادیخواهی ایران را با همیاری جمع اجرا نمود. سپس استراحت و پذیرایی به عمل آمد و در بحش دوم برنامه، پیام صوتی و دو قطعه فیلم از داخل و مراسم خاکسپاری و گرامیداشت رفیق اکبر در سالن نشان داده شد.

در بخش مداخله گری رفقای حاضر در سالن رفقا امیر جواهری / سهیلا و رحیم استخری شعر خواندند و رفیق رحمان از فعالان اعتصابی نفتگران آبادان خاطره زنده و مشاهدات خود از نقش میدانی رفیق اکبر زبردست و یاران او در عرصه سیاسی و کارگری در آبادان را در مقطع قیام بهمن تا آغاز جنگ برای حاضرین برشمرد.

رفیق فرید شعر دریافتی از ایران در گرامیداشت رفیق اکبر را ادا نمود. و پایان بخش برنامه اجرای هنری و تار نوازی خود رفیق فرید بود که با استقبال جمع حاضر روبرو گردید.

در بخش بحث آزاد رفیق حسین مهینی ضمن تشکر از دست اندر کاران این نشست، جلسه امروز را به لحاظ سیاسی یکی ازنشست های پرمضمون شهر طی این ایام یاد کرد و خواستار ادامه این گونه نشستها شد. دو تن از رفقای حاضر در نشست یادآورشدند که تاریخ شفاهی جنبش کارگری نباید درسینه ها حبس گردد. بلکه باید در جمع های اینگونه ای عرضه گردد و به داوری جمعی گذاشته شود. پیشنهاد دادند که ما در اول ماه مه همین سالن را در اختیار داریم، خوب است که رفقای آبادان از پیشینه ی مبارزات نفتگران جنوب صحبت کنند. بر پایه توافق رفقا؛ دو تن از آنان برای برنامه اول ماه مه کاندید شدند.

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: