جنایت زندان لاکان رشت و قبرهای مجهول الهویه (ویدئو)

سایت اتحاد کارگران انقلابی ایران: هفدهم مهرماه سال گذشته مهر تعدادی از زندانیان جرائم عمومی زندان لاکان که از روزها پیش بدلیل شکنجه و خشونت افسارگسیخته علیه جوانان بازداشت شده قیام زن زندگی  آزادی توسط ماموران زندان، بسیار خشمگین بودند دست به اعتراض می زنند.

ماموران سرکوب به آنها یورش برده و داخل بندها گاز اشک آور شلیک کردند. زندانیان برای خنثی کردن آن پتو هایشان را آتش زدند اما دود آتش و گاز اشک آور از کنترل خارج شد و زندانیان به راهروی بندها منتقل شدند. برخی از زندانیان برای جلوگیری از خفگی تلاش کردند از دری وارد حیاط زندان شوند که نیروهای سپاه (و ماموران خارج از زندان که از ساعت ها پیش از درگیری در زندان مستقر شده بودند) آنها را به گلوله می بندند.

این جنایت حوالی چهار بعد از ظهر رخ داد در حالیکه آمبولانس ساعت ۱:۳۰ صبح یعنی حدود ده ساعت بعد وقتی به زندان می آید که دیگر برای نجات جان بسیاری از زخمی ها دیر شده بود و عده ای هم در جا بر اثر اصابت مستقیم گلوله های جنگی جان سپردند.

عارف عاشوری، مهرگان زحمتکش، مهران عباسپوراقدم، مهرزاد بهروز، میلان درخشان، محمد انوشه‌ نیا، مصطفی یگانه، و میثم پدیدار تعدادی از جان باختگان این جنایت سیستماتیک هستند که هویتشان مشخص شده است اما ابعاد این جنایت سیستماتیک و تعداد کشته شدگان آن هنوز دقیق مشخص نیست.

در باغ رضوان رشت ۱۴ قطعه قبر مجهول الهویه مربوط به جنایت زندان لاکان رشت وجود دارد. بنا به گفته شاهدان پس از جنایت زندان لاکان ابتدا ۶ نفر را در قبرهای مجهول الهویه دفن می کنند و پس از چند روز به آن اضافه شده و به ۱۴ قطعه رسیده است.

همچنین بر اساس گواهی افراد محلي ۶ نفر را در روستای گلرودبار و ۴ نفر را در روستای چوشل، شبانه دفن کردند. تعداد کسانی که در لیالستان دفن شدند، مشخص نیست. قربانیان جنایت زندان لاکان را شبانه دفن کردند و بلافاصله روی آن سیمان ریختند.

برگرفته از صفحه اینستاگرام کمیته قیام گیلان

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: