زلزله در ترکیه و سوریه و وضعیت منطقه

صادق افروز

در 14 فوریه 2023 یکی از مرگبارترین زلزله ها در یک صد سال اخیر در ترکیه و سوریه به وقوع پیوست. تا بحال بر اساس آمار منتشر شده رقم جانباختگان تنها در ترکیه به بیش از 50 هزار نفر رسیده است.

صدها هزار نفر از جان بدر بردگان در این زمستان سرد و سوزان ترکیه مشکل دیگری دارند.آنها در چادر هایی که قادر نیست از ورود سرما به داخل بخوبی جلوگیری کند در کنار هم چپیده شده اند. در این مکان ها از دستشویی و آب و برق و توالت خبری نیست.در شهر 300 هزار نفری آدیامان مردم خود دست بکار دفن عزیزانشان شده اند.مردم در جستجوی غذا و آب و دارو دیوار های سوپرمارکت ها را می شکنند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می گوید : » ما توانایی ترمیم خرابی های ناشی از این زلزله را نداریم.» اما همه می دانند که این مناطق روی خطوط شناخته شده گسل زلزله قرار دارند.ابعاد وحشتناک تلفات ناشی از این زلزله قبل از هر چیز نه ناشی از شدت این زلزله ، بلکه ناشی از ساختمان سازی های ضعیف و غیر استاندارد بوده است.حالا مردمی که در غم از دست رفتن عزیزانشان اندوهگین بودند خشم خود را متوجه رژیم اردوغان می کنند که عامل اصلی این نوع ساختمان سازی ها بوده است.دولت ترکیه پس از زلزله 1999 که جان 17000 نفر را گرفت با افزایش مالیات حدود 38 میلیارد دلار کسب کرد. این مبلغ قرار بود برای کمک به مستحکم تر کردن ساختمان ها بکار گرفته شود.کاری که انجام نشد.در سال های 2018 و 2019 دولت ترکیه به صاحبان ساختمان ها اجازه داد تا بجای ترمیم و مستحکم تر کردن ساختمان ها مبلغی به عنوان جایگزین بپردازند.دولت ترکیه از این بابت 301 میلیارد دلار کسب کرد.اما حالا پس از این فاجعه رژیم اردوغان درست مثل ملاهای ایران گناه را به گردن صاحبان ساختمان ها می اندازد.فاجعه ی ریزش ساختمان متروپل در خوزستان را همه به خاطر دارند که چگونه این ساختمان حتی بدون زلزله و زیر فشار سنگینی خود ساختمان ریزش کرد و موجب تلفات زیادی شد.

این زلزله در سوریه که در همسایگی عراق قرار دارد نیز خرابی های بسیاری ببار آورده است.تلفات ناشی از زلزله بر رنج و محنت مردمی که بیش از ده سال است درگیر جنگ داخلی خانمان سوز هستند افزوده است.جنگی که در آن 500 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.جنگ در سوریه از زمانی آغاز شد که که نسیم بهار عربی که از تونس آغاز شده بود به سوریه رسید و مردم سوریه علیه دیکتاتوری بشار اسد بپا خواستند.اگر بهار عربی در کشورهای دیگر عربی به جایگزینی یک رژیم مرتجع بجای یک رژیم مرتجع دیگر منجر شد . در سوریه به دلیل حمایت روسیه و رژیم جمهوری اسلامی ، دیکتاتور سوریه ، بشار اسد موفق شد جنبش را سرکوب کند.دخالت امپریالیست های غربی نیز بر وخامت اوضاع افزود و جنبشی که می رفت تا از شر دیکتاتوری بشار اسد راحت شود نه تنها موفق نشد بلکه با دخالت مزدوران اسلامی امپریالیست ها در بین منگنه ارتجاع گروه های اسلامی از یک سو و رژیم بشار اسد از سوی دیگر گرفتار شد.حالا پس از جنگ های طولانی مدت هنوز چهار میلیون نفر از مردم سوریه در مناطقی زندگی می کنند که زیر کنترل شورشیان مرتجع اسلامی است که بطور عمده از طرف ترکیه حمایت می شوند.زلزله اخیر در همین مناطق تحت کنترل شورشیان مرتجع اسلامی رخ داده است.از آنجایی که رژیم سوریه توانایی ورود به این مناطق را ندارد ، مردم این نواحی با مشکلات متعددی برای اخذ کمک های غذایی و دارویی مواجه هستند.

فجایع ناشی از زلزله رژیم اردوغان را از حملات نظامی به کردها بازنداشته است.یک هفته پس از زلزله اردوغان با پهپاد به کوبانی حمله کرد.

از سال 2016 رژیم ترکیه چند حمله نظامی بزرگ در شمال سوریه علیه مناطق کردنشین انجام داده است.هدف این حملات ضربه زدن به YPG و زهر چشم گرفتن از کردهای ترکیه بوده است.YPG بخش هایی از شمال سوریه با جمعیتی در حدود دو میلیون نفر را در اختیار دارد.رژیم ترکیه از اینکه YPG به ثبات سیاسی برسد شدیدا بیم دارد.رژیم ترکیه در این هراس است که مدل حکومتی کردهای سوریه مورد استقبال کردهای ترکیه قرار بگیرد.

ایالات متحده آمریکا با داشتن یک پایگاه نظامی و 900 سرباز حضور نظامی خود را جهت حفظ منافع استراتژیک نگاه داشته است. دولت آمریکا اعلام کرده برای ایجاد سهولت در امر کمک رسانی به زلزله زدگان تحریم های اقتصادی علیه سوریه را به مدت شش ماه معلق می کند.ولی معلوم نیست در اوضاع پیچیده منطقه و درگیری بین جناح های متخاصم این رفع تعلیق تا چه حد کمک رسان باشد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: