پذیرش تکثر و استقلال عمل لازمه همبستگی است

سینا آقازاده (توئیتر): اصل اول دموکراتیک بودن کنش سیاسی هر گروهی پذیرش این امر است که هیچ گروهی نمی‌تواند نماینده یا صدای همگان باشد. دموکراسی از طریق پذیرش حضور دیگری و امکان جدل با ایدئولوژی‌های غیرهمشکل امکان‌پذیر می‌شود. در این مسیر هیچ گروهی نمی‌تواند ادعا کند که تک «اتوبوس» رسیدن به آزادی و برابری را می‌راند و هر آن کس که منش سیاسی متفاوتی دارد و مسیر آن گروه را مسیر خود نمی‌داند، متهم به بازی در زمین جمهوری اسلامی کند. این همان تک‌صدا کردن و گرفتن صدای دیگری‌ست تا خود را به‌عنوان تنها شیوه ممکن مبارزه به نمایش بگذاریم.

من به شخصه هیچ همدلی‌ای با این شکل از «ائتلاف‌» ندارم و سپردن کنش و خلاقیت سیاسی به یک گروه بالادستی را به دور از برابری حقیقی می‌دانم و این خطر را در آن می‌بینم که لزوم عمل سیاسی را از بخش بزرگی از جامعه بگیرد و همه چیز را چشم انتظار خلاقیت و عمل یک گروه چند نفره بکند.

اتفاقی که نه در مسیر «انقلاب» که شاید در مسیر «براندازیست». اگر دغدغه فضایی دموکراتیک و چندصدایی را داریم، بگذاریم که ایده‌ها و صداها با یکدیگر جدل کنند. آزادی معنایش در وجود یک‌صدا و فراموش کردن اختلافات نیست، بلکه در به‌رسمیت شناختن اختلافات، پیوند ساختن در نقاط مشترک و جدل در سایر نقاط است. «همبستگی» بدان معنا نیست که همه تبدیل به یک گروه سیاسی واحد شویم، بلکه بدان معناست که ابتدا تکثر و وجود گروه‌های مستقل با ایدئولوژی‌های مختلف را تقویت کنیم و سپس نقاط امکان‌پذیر برای پیوندساختن از پایین را بیابیم، بدون آنکه پا براصول خود بگذاریم.


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: