رویاروئی انقلاب و ارتجاع در دانشگاه

اتحاد کارگران انقلابی ایران: رویارویی جنبش انقلابی در دانشگاهها با ارتجاع سرکوبگر حاکم همچنان ادامه دارد. خبرها و گزارش های روزهای اخیر جنبش دانشجوئی چهره وحشی، سرکوبگر و تاریک اندیش حاکمیت را از یک سو و مقاومت انقلابی و پیگیری حق خواهی از سوی دانشجویان انقلابی در دانشگاهها را از سوی دیگر نشان می دهد.

توسط دانشجویان انقلابی و آزادیخواه شاهد دیوارنویسی، گرافیتی، صدور بیانیه در خصوص منع ثبت نام دانشجویان، صدور بیانیه توسط صدتن از اعضای هئیت علمی دانشگاه در محکومیت تعلیق دکتر حسن باقری نیا، نامه سرگشاده اساتید در محکومیت لغو همکاری اساتید دانشگاه ها، بیانیه در تحریم جشنواره فیلم فجر، صدور بیانیه علیه سکوت، تقلیل چهارسال حبس تعزیری به دوسال و سه ماه حبس تعلیقی، و تحصن جمعی در حمایت از فرهاد میثمی و در محکومیت احکام زندان و اعدام، بودیم.

توسط رژیم آزادی موقت دانشجویان بازداشتی به قید وثیقه، ممنوع الخروجی، جریمه نقدی، حبس تعزیری، تعلیق از تحصیل، شلاق، قطع دسترسی دانشجویان به آموزشیار دانشگاه، ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی، ممنوعیت فعالیت در گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی، منع اقامت در استانهای سمنان، تهران و مازندران، تبعید به برازجان، ممنوعیت اشتغال در امور فرهنگی و آموزشی، قطع همکاری با اساتید حامی دانشجویان، اخذ تعهد، اجبار به تغییر محل خدمت، چهارماه بی خبری از دانشجوی بازداشتی، لغو اشتغال دانشجو معلم، ضبط گوشی همراه، حصارکشی در فضای بوفه دانشگاه، پرونده سازی علیه اساتید فنی دانشگاه تهران به اتهام بیانیه نویسی این اساتید، بلاتکلیفی پرونده، منع موقت از تحصیل، تفکیک جنسیتی کلاس های درس، و سلب حق اسکان دانشجویان در خوابگاه صورت گرفت.

در ده روز گذشته حکم بیست و چهار سال و چهارماه حبس تعزیری برای نه دانشجو، و چهار سال حبس تعلیقی برای دو دانشجو توسط قاضی افشاری، شعبه بیست و شش دادگاه انقلاب، قاضی صلواتی، شعبه پانزده دادگاه انقلاب، و قاضی عموزاد، شعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب صادر شده است.

—————————-

طی تماسی از طرف معاونت دانشجویی دانشگاه یزد با دانشجویان، حق اسکان این دانشجویان برای ترم جدید از آن‌ها سلب شده است.

دانشگاه یزد کلاس‌های ریاضی و فیزیک و معادلات برای ترم جدید را به صورت تفکیک جنسیتی ارائه کرده است و دانشجویان اجازه حضور مختلط سر این کلاس‌ها را نخواهند داشت.

علیرضا حسینی دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه فردوسی مشهد که از روز نوزده آبان در بازداشت به‌سر می‌بُرد، هیجده بهمن به قید وثیقه آزاد شد.

سه تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه به نام‌های پویا عباسی و امیررضا کهریزی، دانشجویان ورودی ۹۷ رشته علوم مهندسی و آرمان مظاهری دانشجوی ورودی ۹۹ رشته مهندسی برق، به مدت یک ترم تعلیق و به دانشگاه ممنوع الورود شده‌اند. اجرای حکم تعلیق این دانشجویان در حالی است که ضمن برگزاری جلسه شورای انضباطی و تجدیدنظر، دانشگاه از ابلاغ حکم کتبی خودداری کرده و حکم را تنها به‌صورت شفاهی اعلام کرده‌اند. به دانشجویان اعلام شده بر اساس درخواست شورای مرکزی حکم به صورت کتبی ابلاغ نخواهد شد و همزمان نیز دسترسی این دانشجویان به سامانه دانشگاه را قطع کرده‌اند.

ناصح طه‌زاده، دانشجوی علوم پزشکی اهل پیرانشهر بیش از دوهفته است که توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت شده است.

بیانیه‌ی جمعی از انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی علیه قطع همکاری دانشگاهها با اساتید انقلابی

علی پوراحمدیان دانشجو طراحی صحنه دانشگاه تهران در شورای بدوی کمیته‌ی انضباطی به یک نیم‌سال منع موقت از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شد.

تحصن جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در حمایت از فرهاد میثمی و در اعتراض به احکام زندان و اعدام.

فرزانه صیدی دانشجوی اهل ایلام توسط دادگاه تجدید نظر به دو سال و دوماه حبس تعلیقی، بیست و پنج میلیون تومان جزای نقدی و دو سال ممنوع‌الخروجی و ابطال گذرنامه محکوم شد. این دانشجو در بیست و سوم مهر بازداشت و پس از گذشت حدود یک ماه به قید وثیقه‌ی سه میلیارد تومانی از زندان مرکزی ایلام آزاد شد. ایشان پیش‌تر توسط شعبه دو دادگاه انقلاب ایلام به چهارسال و سه ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

صدور بیانیه‌ توسط دانشجویان آزادی‌خواه گیلان در محکومیت سکوت

ارژنگ مرتضوی دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه خوارزمی کرج از روز بیست و ششم آذر در بازداشت قرار دارد. با وجود گذشت پنجاه روز از بازداشت ایشان و علی‌رغم پیگیری خانواده، همچنان اقدامی برای به جریان انداختن پرونده‌ صورت نگرفته است.

در هفته‌ی گذشته جلسه‌ای در هیاُت رسیدگی به تخلفات، برای برخی از اساتید فنی برگزار شده است. طبق این گزارش‌ها محوریت این جلسه بیانیه‌ای بود که اساتید فنی دانشگاه تهران در آن وقایع هفتم آبان در پردیس امیرآباد، ورود نیروهای لباس شخصی به داخل پردیس، اقدام به بازداشت و ضرب و شتم دانشجویان و آسیب به اموال دانشگاه را محکوم کرده بودند.

معین ورکیانی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم کامیپوتر دانشگاه شهید بهشتی و دانش‌آموخته مهندسی شیمی دانشگاه تهران، طی دادگاهی که در تاریخ چهارم دی در شعبه‌ی بیست و ششم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی افشاری برگزار شد، با توجه به تحقیقات کمیته اطلاعات و به دلیل «کافی نبودن ادله و مدارک بر قطعی بودن جرم» از اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی/خارجی و اخلال در نظم عمومی، تبرئه شد. این حکم در روز پنجم بهمن به ایشان ابلاغ شد.

حصارکشی برای جداسازی فضای مختلط، این‌بار در بوفه‌های دانشگاه بهشتی

شورا فکری دانش‌آموخته‌ی اقتصاد دانشگاه مازندران که در تاریخ بیست و نهم آبان بازداشت شده بود، سیزدهم بهمن به قید وثیقه‌ی یک میلیارد و یکصد میلیون تومانی آزاد شد.

فرید مرادی دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت‌مدرس و مدیر مسئول سابق نشریه محیط‌زیستی بلوط، در دادگاه بدوی به اتهام «اجتماع و تبانی» توسط شعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب به ریاست قاضی عموزاد ضمن ضبط گوشی تلفن همراه به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان موسیقی سراسر کشور در خصوص شرکت در جشنواره‌ی فجر و تحریم آن

بهراد صباغ دانشجوی مکانیک دانشگاه امیرکبیر ورودی ۹۸ که در تاریخ دهم آبان بازداشت شده بود، شامگاه دوازده بهمن به قید وثیقه آزاد شد.

بیانیه‌‌ جمعی از دانشجویان لُرتبار دانشگاه نوشیروانی در اعتراض به سواستفاده‌ی بسیج دانشجویی از نام سرداران بزرگ قوم لر.

متین سلیمانی دانشجوی مقطع ارشد طراحی صحنه ورودی ۹۹ دانشگاه تهران، جهت تحمل حبس یکساله‌ی خود به اجرای احکام دادگاه انقلاب اصفهان مراجعه و به زندان زنان دولت‌آباد اصفهان منتقل شد. وی در دادگاه تجدید نظر به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یکسال حبس تعزیری، دوسال ممنوع‌الخروجی و شرکت در دوره مدیریت رفتار و مهارت دانش محکوم شد.

محمد دارکش دانشجو دکتری جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و دبیر جامعه‌شناسی دبیرستان معرفت منطقه شانزده تهران توسط مدیر هسته گزینش این منطقه، طی نامه‌ای لغو اشتغال شد.

جیران نیک پیمان‌ مطلق دانشجوی مقطع دکترای فیزیولوژی جانوری دانشگاه دامغان، فعال حقوق زنان و فعال در زمینه‌ی حقوق حیوانات، در روز هفتم مهر در تهران بازداشت و پس دو هفته بازجویی در بند دویست و نه اوین، به زندان قرچک منتقل شد. با وجود پیگیری خانواده و گذشت صد و بیست و پنج روز از بازداشت ایشان، همچنان خبری از وضعیت کنونی و آزادی ایشان در دست نیست.

نامه‌ سرگشاده‌ی جمعی از استادان دانشگاه فردوسی مشهد در اعتراض به قطع همکاری با تعدادی از استادان مدعو همراه دانشجو

لقمان افضلی دانشجوی ترم آخر حقوق دانشگاه علمی کاربردی سنندج و معلم ناحیه دو شهرستان سنندج، توسط کمیته‌ی رسیدگی به تخلفات اداری آموزش و پرورش به اتهام توهین و اهانت به ارکان مقدس نظام، تولید و ارسال نمادهایی با مضمون استبداد در نظام و تشویش اذهان عمومی، به تغییر محل جغرافیایی خدمت به مدت دو سال به شهر اردبیل، محکوم شد.

برای تعداد زیادی از دانشجویان دختر در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات پیامکی مبنی بر تعیین وضعیت انتخاب واحد و مراجعه به امور دانشجویی ارسال شده است. گفته می‌شود، این تعیین وضعیت به معنی دادن تعهد مبنی بر رعایت حجاب اجباری است.

صدور بیانیه‌ توسط صد ‌تن از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها در محکومیت صدور حکم تعلیق دکتر حسن باقری‌نیا‌

با حداقل یازده تن از اساتید مدعو دانشگاه فردوسی مشهد به دلیل همراهی، حمایت و دفاع از حقوق دانشجویان، قطع همکاری شد. از این اساتید شش نفر از دانشکده‌ی ادبیات، سه نفر از دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی، یک نفر از دانشکده‌ی ریاضی و یک نفر از دانشکده‌ی علوم اداری و اقتصادی این دانشگاه هستند.

حمید شریفی دانشجوی دکتری بوم‌شناسی اکولوژیک دانشگاه فردوسی که در تاریخ یازده مهر بازداشت شده بود پس از پنج ماه به قید وثیقه از زندان مشهد آزاد شد.

علی فتاحی دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه علم‌وصنعت، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی توسط شعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب به ریاست قاضی عموزاد به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه بهشتی در خصوص منع ثبت‌نام تعداد زیادی از دانشجویان برای ترم آتی به علت رعایت نکردن حجاب اجباری.

دیوارنویسی در حمایت از اعتراضات مردمی و به یاد کشته‌شدگان خیزش اخیر؛ خوابگاه باقرالعلوم دانشگاه آیت‌الله بروجردی.

گرافیتی‌ دانشجویان دانشگاه بهشتی در حمایت از اعتراضات مردمی و به یاد مجیدرضا رهنورد و محسن شکاری.

فاطمه گرجی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سمنان، در دادگاه سومی که برای ایشان با اتهام اهانت به مقدسات اسلام از طریق اکانت توییتری، برگزار شد، به پنج سال حبس تعزیری، دو سال ممنوع‌الخروجی، دو سال منع اقامت در استان های سمنان، تهران، مازندران، دو سال اقامت اجباری در شهر برازجان استان بوشهر و دوسال منع اشتغال به امور فرهنگی، آموزشی، پژوهشی در تمامی موسسات عمومی، خصوصی یا دولتی محکوم شد.

جلال پیردایه دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده ریاضی دانشگاه شریف، توسط شعبه‌ی پانزده دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به دوسال حبس تعزیری، دو سال ممنوع الخروجی، دو سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی و دوسال فعالیت در گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد.

هادی علیزاده دانشجوی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران ورودی ۹۷، توسط شعبه‌ی بیست و هشت دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی عموزاد، به بیست و سه ماه حبس تعلیقی و یک  ماه حبس تعزیری محکوم شد.

قطع دسترسی دانشجویان کم حجاب دانشگاه آزاد به سامانه آموزشیار. آموزشیار این دانشجویان را بسته اند، تا آنها با مراجعه به امور دانشجویی از آن‌ها تعهد اخذ شود.

نگار داودی، دانشجوی رشته نرم افزار دانشگاه ایلام، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب و دادگاه شعبه صد و سه کیفری دو ایلام به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی، توهین به رهبر و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی، مجموعا به دو سال و سه ماه حبس، هفتاد و چهار ضربه شلاق، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، یک سال فعالیت رایگان برای اداره بهزیستی و دویست ساعت شرکت در کلاس‌های آموزش و تفسیر قرآن محکوم شده است.

سروناز احمدی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در شعبه‌ی پانزده دادگاه انقلاب اسلامی به قضاوت قاضی صلواتی به شش سال حبس محکوم شد.

تعدادی از دانشجو‌های دانشگاه خوارزمی واحد کرج، هشت ماه تعلیق شده‌اند و در تاریخ سوم بهمن که تاریخ آخرین امتحان دانشگاه بوده، حکم به آن‌ها ابلاغ شده و دسترسی انتخاب واحد از دانشجویان گرفته شده است.

نازیلا معروفیان خبرنگار و دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی افشاری با اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق مصاحبه با پدر مهسا امینی به دو سال حبس تعزیری، پانزده میلیون تومان جریمه‌ و پنج سال ممنوع‌الخروجی محکوم شد. فرنوش فرزان دانشجوی روان‌شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ورودی ۱۴۰۰، پس از چهل روز بازداشت در اوین و قرچک، هشتم بهمن به قید وثیقه آزاد شد.


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: