اعتصابات کارگری در اروپا و جنبش ضد جنگ

در دو هفته اخیر دو کشور انگلستان و فرانسه شاهد اعتصابات کارگران علیه سیاست های ضد کارگری این دولت ها بودند. در فرانسه یک میلیون و دویست هزار نفر در تظاهرات برعلیه قانون جدید بازنشستگی شرکت کردند. بر طبق قانون جدید، سن بازنشستگی از شصت و دو سال به شصت و چهار سال افزایش می یابد. اگر این قانون عملی شود، دولت فرانسه چیزی در حدود سالانه نوزده میلیارد دلار به خزانه دولت اضافه خواهد کرد.

اتحادیه های فرانسوی می گویند راه های دیگری برای جبران کمبود بودجه وجود دارد. راه هایی مثل اضافه کردن مالیات های اَبَر ثروتمندان، به جای فشار بر کارگرانی که پس از شصت و دو سالگی باید همچنان به کارهای سخت، مثل کارهای ساختمانی، ادامه دهند.

در این موج جدید اعتراضات، فرانسه در اروپا تنها نیست. در انگلستان و اسکاتلند نیز کارگران در اعتراض به سیاست های ضد کارگری دولت به خیابان ها آمده اند. کنگره اتحادیه ها و فدراسیون اتحادیه ها تخمین زدند که حدود پانصدهزار کارگر شامل معلم ها، کارکنان دانشگاه ها، کارکنان خدمات عمومی، مرزبان ها و رانندگان قطار در سراسر کشور در اعتراض به افزایش هزینه زندگی به اعتصاب ملحق شدند. آخرین باری که انگلستان شاهد تظاهرات چنین گسترده ای بود به سال دوهزار و یازده بر می گردد که طی آن یک میلیون نفر در آن شرکت کردند.

کمبود بودجه دولت های اروپایی، در شرایطی که هزینه زندگی به شدت افزایش یافته است، نارضایتی های شدیدی را ایجاد کرده است. علت اصلی کمبود بودجه های دولتی و انتقال فشارِ ناشی از آن بر زحمتکشان، به سیاست های جنگ طلبانه و ارسال کمک های عظیم این دولتها به اوکراین در جنگ روسیه و اوکراین مربوط می شود. یک سال پس از آغاز این جنگ، و شرکت همه جانبه، و جانبدارانه کشورهای اروپایی در این جنگ و ارسال کمک های نظامی و مالی، به جای تلاش برای یافتن راهی برای پایان دادن به آن، نتیجه اش را در بدتر شدن زندگی کارگران و زحمتکشان می توان دید.

در آمریکا نیز اوضاع به همین منوال است. محروم شدن مردم از خدمات اجتماعی و افزایش بی نظیر تعداد بی خانمان ها، از جمله نتایج ارسال کمک های میلیاردی آمریکا به اوکراین است. اعتراض به سیاست های جنگ طلبانه دولت بایدن آغاز شده است، و جنبش ضد جنگ در حال رشد است. دولت بایدن تنها در سال گذشته میلادی، حدود پنجاه میلیارد دلار برای اوکراین هزینه کرده است. پولی که می توانست صرف بهتر شدن وضعیت مردم محتاج در آمریکا شود.

سیاست جنگ طلبانه کشورهای عضو ناتو تنها موجب بالا رفتن هزینه زندگی در این کشورها، و فقر و جنگ و تباهی در کشورهای درگیر خواهد بود. جنبش های مطالباتی مردم برای پیشرفت خود چاره ای جز هماهنگی با جنبش ضد جنگ ندارد.

نویسنده: صادق افروز


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: