پاسخ به فشارها ومحدودیت های تازه برعلیه زنان، گسترش مبارزه علیه سرکوب

اتحاد کارگران انقلابی ایران: سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن از تصویب ممنوعیت خروج زنان ایرانی از کشور بدون اجازه کسانی که آنان را «سرپرست‌» زنان خواند، خبر داد. قبلا اجازه همسر فقط برای زنان متاهل بود و دختران بالای ۱۸ سال و زنان  مطلقه مجبور به کسب اجازه از مردان برای مسافرت خارجی نبودند. اگرچه با انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد این قانون  رژیم خواسته است مانع شکل گیری واکنش اجتماعی گسترده شود.

این قانون در حالی تصویب می شود که فشارها برای رعایت حجاب اسلامی بر زنان طی هفته های اخير افزایش یافته است. در هفته گذشته یک داروخانه در آمل به دلیل رعایت نکردن حجاب اسلامی یک خانم دکتر که در آنجا کار می کرد پلمب شد و هم چنین یک  ماشین گشت ارشاد  دختری را که در اصفهان بازداشت کرده بودند مجروح و بی هوش در خیابان رها کردند که مردم به کمک او آمدند.  براساس خبرها ارسال  پیامک ها برای تذکر رعایت حجاب اسلامی به زنان افزایش یافته و ممنوع الکار کردن و ممنوع الخروج کردن مجازات های دیگری است که برای زنان بی حجاب در نظر گرفته شده است. جلوگیری از ادامه تحصیل دختران دانشجو که حجاب اسلامی را رعایت نکرده اند نیز از جمله مجازات هایی است که برای بی حجابی در نظر گرفته شده است.

در اوج جنبش زن زندگی آزادی، زنان مبارز کشورمان جمهوری اسلامی را به عقب نشینی وا داشته و  رژیم زیر فشار نیرومند خیزش اعتراضی ناچار بود بسیاری از بی حجابی ها را ندیده گرفته و بازپس گیری سنگرهای فتح شده مردم علیه آپارتاید جنسیتی و حجاب اجباری را به بعد از مهار اعتراضات خیابانی منتقل کند. جنبش در خیابان آنقدر نیرومند ظاهر شده بود که جمهوری اسلامی را یارای مقاومت در مقابل آن نبود و عملا گشت ارشاد برچیده شده بود . حالا که جنبش خیابان تا حدودی فروکش کرده جمهوری اسلامی فرصت را مغتنم شمرده حمله را در سطحی گسترده تر به زنان سازمان می دهد .

اما افزایش فشارهای جدید به زنان یک بار دیگر نشان می دهد برای بدست آمدن  آزادی پوشش و سایر حقوق برای زنان نه درخواست های اصلاح  طلبانه مثل خواست جمع شدن گشت ارشاد آنطور که اصلاح طلبان شعارش را می دادند بلکه در گام اول سرنگونی رژیم  است .

این فشارها بار دیگر درهم تنیدگی های دو عرصه پیکار برای نان و آزادی را نشان می دهد که طیف راست مرتجع و مصادره جو با برجسته کردن شعار مردسالارانه «مرد، میهن، آبادی» تلاش کرد آن را مسخ هویتی کند. نه تنها رهایی از فقر، فساد و گرانی که حفظ  و تضمین ابتدایی ترین حقوق و آزادی های فردی و مدنی مردم نظیر آزادی پوشش هم مستلزم درهم شکستن کامل حاکمیت است.

در پاسخ به فشارها ومحدودیت های تازه برعلیه زنان، راهی جز گسترش مبارزه علیه سرکوب وجود ندارد.

یک پاسخ برای “پاسخ به فشارها ومحدودیت های تازه برعلیه زنان، گسترش مبارزه علیه سرکوب”.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: