ویژه گی جنبش دانشجویی و استیصال رژیم در سرکوب آن

اتحاد انقلابی کارگران ایران: علیرغم توسل به شیوه های گوناگون از سوی رژیم اسلامی برای سرکوب جنبش دانشجوئی، ویژه گی های این جنبش اعتراضی نه تنها این امکان را از آنها سلب کرده است، بلکه توانسته ناتوانی آنها را به نمایش بگذارد.

یک: اخباری که از دستگیری، ربودن و سر به نیست کردن، شکنجه و زندان دانشجویان و احکام رذیلانه ای مانند محرومیت تحصیلی و خوابگاه، تعطیلی دانشگاه ها و فشار های سیاسی و اقتصادی گوناگون علیه دانشجویان به کار گرفته شده، نشان دهنده درماندگی و سرگردانی سران رژیم در مهار جنبش نوین دانشجویی در دوره اخیر است.

دو: جنبش کنونی دانشجوئی، جنبشی است که بعد از یک دهه سکون، و حتی اعلام پایان جنبش دانشجویی در ایران، با انقلاب مهسا بپا خواسته و در پیوند با آن رنگ و بویی سیاسی و همین طور انقلابی گرفته است.

سه: جنبش دانشجویی با رهایی از بازی جناح های گوناگون رژیم، و با نسل جدیدی از رزمندگان، با خواستِ زندگی شایسته  انسانی، و ورای باید و نباید های عهد عتیقی رژیم اسلامی و تباهی، با مطالبه زندگی شرافتمندانه برای اکثریت مردم و همچنین دانشجویان، خصلتی رادیکال و انقلابی گرفته است.

چهار: نسلی از دانشجویان انقلابی و جوان با درک نوینی از آزادی های اجتماعی  و زندگی آزاد و انسانی، و هم چنین درک نوینی از سازماندهی سراسری و غیر متمرکز و استفاده از تکنیک های مدرن ارتباطی، رژیم و نیروهای آدم خوار و وحشی سرکوبگرش را به استیصال و در ماندگی  کشانده اند.

پنج: این جنبش نوین دانشجویی، در پیوند با جنبش اکثریت مردم محرومی که راهی جز سرنگونیِ رژیم برای رسیدن به زندگی شرافتمندانه انسانی برایشان باقی نمانده، شکست ناپذیر است و  علی رغم ترفندهای ضد بشری رژیم اسلامی پایدار خواهد ماند.

—————————————–

ملیکا هاشمی دانشجوی معماری دانشگاه سوره و خبرنگار، روز اول بهمن که برای ارائه‌ی پاره‌ای توضیحات به دادسرای اوین مراجعه کرده بود، بازداشت شد.

زهرا رحیمی دانشجوی رشته شیمی دانشگاه یزد، در شورای انضباطی دانشگاه به مجموعا دو سال منع از تحصیل بدون احتساب در سنوات محکوم شده‌است.

حسن باقر‌ی‌نیا عضو هیات علمی گروه روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه حکیم سبزواری، به دلیل همراهی با دانشجویان و اعتراض به احکام انضباطی صادره برای دانشجویان، از طرف دانشگاه به حالت تعلیق در‌آمد. نام ایشان از دروس ارائه‌ شده در ترم آینده حذف گشته‌است.

دیوارنویسی در اعتراض به احکام ظالمانه اعدام (قتل دولتی)؛ توسط دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل

علی نانوایی، دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه علامه، در تاریخ بیست و هشتم دیماه بازداشت شد.

یوسف ظریف دانشجوی رشته گردشگری دانشگاه علامه طباطبایی در شعبه‌ ۲۹ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی مظلوم به یک‌سال حبس تعزیری و هفتاد و چهارضربه شلاق محکوم شد.

رضا عسکری سروش دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع دانشگاه بوعلی سینا همدان که روز هیجدهم مهر توسط اطلاعات سپاه در منزل شخصی بازداشت شده بود، صد روز است که در بازداشت به سر میبرد. وی به قضاوت قاضی برجسته طی دادگاهی مجازی، به اتهام اجتماع و تبانی به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر تهران در حمایت از اعتصاب کامل دانشجویان و اساتید رشته‌ی مجسمه‌سازی

سارا عسکریان دانشجوی رشته تاریخ دانشگاه بیرجند به حکم شورای انضباطی دانشگاه، به اتهام توهین به مقدسات اسلام، ارتکاب اعمال ضد نظام جمهوری اسلامی و تخلفات رایانه‌ای و مخابراتی، به دو ترم منع از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شد.

عقیق شماعی دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه مازندران در شعبه اول دادگاه انقلاب ساری به قضاوت قاضی موسوی و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. وی چهاردهم آبان به قید وثیقه‌ی هشتصد میلیون تومانی آزاد شده بود.

ساسان بیرانوند دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه اصفهان در شعبه پانزده دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی صلواتی به سه سال حبس محکوم شد. وی در روز بیست وچهار آبان دستگیر و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود و در تاریخ هفدهم آذر به قید وثیقه‌ی ششصد میلیون تومانی آزاد شده بود.

علی زیرایی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مددکاری علوم اجتماعی علامه طباطبایی، که از هیجدهم دی در بازداشت بود، به قید وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد.

دیوارنویسی در اعتراض به اعدام‌های ظالمانه و عادی‌سازی شرایط؛ خوابگاه علم‌الهدی دانشگاه چمران

ایمان دستیار، دانش‌آموخته‌ی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دبیر سابق انجمن اسلامی این دانشگاه، صبح بیست و چهارم دی، پس از احضار و مراجعه به شعبه‌ی هفتم بازپرسی دادسرای یاسوج، به دستور بازپرس بازداشت و به اتهام نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام به زندان یاسوج منتقل شد.

محمدمهدی پناهیان، دانشجوی دانشگاه فرهنگیان ساری، عضو تیم ملی کیک بوکسینگ و دارنده مدال طلای کشوری، دهم دی ماه مقابل درب منزل شخصی خود در فریدونکنار، توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شد.

بهزاد قدیری، دانشجوی سال آخر رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، که چهاردهم مهر با یورش نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شده بود، در دادگاه به سه سال و سه ماه حبس و پنجاه ضربه شلاق محکوم شده است. وی در حال حاضر به قید وثیقه موقتا آزاد است.

تخلیه خوابگاه دانشگاه حکیم سبزوار در ی قطعی گاز

نصب عکس محمدمهدی کرمی و محمد حسینی روی دیوار توسط دانشجویان دانشگاه بهشتی

دانشگاه فردوسی مشهد به دانشجویان خوابگاهی خبر تعطیلی یک هفته‌ای دانشگاه و خوابگاه‌ را اعلام کرد. دانشجویان در اعتراض به این محروم‌سازی در محل سرپرستی خوابگاه تجمع‌ کردند.

سر دادن شعار شبانه توسط دانشجویان و همراهی همسایه‌ها؛ خوابگاه دخترانه چمران دانشگاه تهران

تداوم بازداشت علی اسداللهی. علی اسداللهی شاعر، نویسنده و دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، در تاریخ ۳۰ آبان ماه در منزل خود دستگیر شد

نازلی سعیدی، دانشجوی پزشکی ورودی بهمن ۹۷ دانشگاه اردبیل (دانشجوی میهمان علوم پزشکی تبریز)، در دادگاه بدوی شعبه یک انقلاب تبریز به ریاست حملبر به اتهام تبانی علیه امنیت ملی به پانزده ماه حبس تعزیری و به اتهام تبلیغ علیه نظام به پرداخت ده میلیون تومان و به‌ عنوان مجازات تکمیلی به دو سال ممنوع الخروجی محکوم شده است و اکنون در انتظار دادگاه تجدید نظر است.

دنیا فرهادی، دانشجوی معماری دانشگاه آزاد اهواز، روز چهارشنبه شانزده آذر در مجاورت رودخانه کارون ناپدید شد و پیکر وی چندی بعد توسط ماهیگیران کوت عبدالله پیدا شد. وی با شلیک گلوله به قتل رسانده اند. بنابه اخبار واصله دنیا روز شانزده آذر در اعتراضات دانشجویی حضور یافته و همان جا با بسیجی‌های دانشگاه درگیری کلامی داشته است.

بیتا حقانی دانشجو گرافیک دانشگاه قدسیه ساری که بیست و ششم مهر بازداشت شده بود، توسط دادگاه انقلاب ساری، به هیجده سال حبس و ممنوع‌الخروجی محکوم شد. در صورت تایید این حکم در دادگاه تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات قانون اسلامی، پنج سال حبس برای وی لازم‌الاجرا خواهد بود. وی را پیش‌تر به «افساد فی‌ الارض» نیز متهم کرده بودند که در جلسه‌ی دادگاه از این اتهام تبرئه شد.

آویزان کردن طناب دار در اعتراض به اعدام‌های ظالمانه؛ دانشکده اقتصاد دانشگاه بهشتی

مهتاب انصاریان دانشجوی گرافیک دانشگاه سوره که بیست و چهارم آبان بازداشت شده و اکنون بیش از دو ماه در زندان قرچک به‌سر می‌برد، به رای دادگاه بدوی به تحمل دو سال حبس محکوم شد.

دانشگاه علامه طباطبایی طی یک اقدامی جدید و غیرقانونی و در ادامه‌ی سرکوب، با ارسال پیامک به دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی، از ممنوع‌الورودی به مدت یک‌ ماه و انتقال مکان امتحان آنان به دانشکده‌ی بیمه اکو خبر داد‌. در این پیامک دلیل ممنوع‌الوردی را شرکت در تجمع بیستم دی عنوان کرده‌اند.

دیوارنویسی در حمایت از اعتراضات مردمی؛ خوابگاه الزهرا دانشگاه مدنی آذربایجان

دانشجویان در حمایت از رادبه کشاورز، دانشجوی زندانی دانشگاه علامه، دانشجویان ادبیات فارسی سر جلسه امتحان جای وی را خالی کردند.

بیانیهٔ جمعی از دانشجویان دانشکدگان هنرهای زیبا دانشگاه تهران در حمایت از دکتر آذین موحد

احمد رئیسی دبیر سابق انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه بوعلی سینا همدان، بیست و یکم دی ماه، بازداشت شد.

بیست و یکم دی، حراست دانشگاه علامه‌طباطبایی اقدام به چک کردن کارت‌ دانشجویی در هر ورود و خروج از دانشگاه، کرد که این امر موجب درگیری و توهین حراست به دانشجویان شد

شهاب‌الدین نظری دانشجوی رشته‌ی مطالعات خاورمیانه ورودی ۱۴۰۰ دانشگاه بهشتی، بیست و یکم دی همراه با ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

هادی میرزایی (عباس)، دانشجوی کارشناسی مهندسی برق قدرت دانشگاه بهشتی، نوزدهم آذر در محل کار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. گفته میشود ایشان طی این مدت فقط دو تماس کوتاه با خانواده داشته است.

صدور بیانیه توسط شورای صنفی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران در خصوص قطع حقوق دکتر آذین موحد؛ دانشیار  و عضو رسمی هئیت علمی گروه موسیقی

چسباندن کاغذ در حمایت از اعتراضات مردمی و به یاد کشته‌شدگان پرواز اوکراین؛ دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی

سوزاندن طناب دار در اعتراض به اعدام‌های ظالمانه؛ دانشکدگان هنرهای زیبا دانشگاه تهران

پارسا الله وردطائمه دانشجوی مهندسی دریا دانشگاه امیرکبیر که در تاریخ سی ام آبان بازداشت شده بود در شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی عموزاد به سه سال حبس تعزیری و ضبط تلفن همراه محکوم شد.


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: