اعتصاب گسترده کارکنان صنعت نفت  

اتحاد کارگران انقلابی ایران: امروز سه شنبه ۲۷ دی ماه  کارکنان رسمی نفت در واحدهای قشم فلات قاره، نفت و گاز پارس، نفت و گاز چشمه خوش، نفت اهواز، پالایشگاه گاز ایلام، نفت واحدهای عملیاتی در منطقه سیری در جنوب بندر لنگه، پالایشگاه گاز فجر جم، صنعت نفت دهلران، نفت و گاز پارس عسلویه، کارکنان رسمی وزارت نفت پالایشگاه آبادان و کارگران صنعت نفت شیراز اعتصاب کرده و دست به تجمع های اعتراضی و راهپیمایی در محل کار خود زدند.

کارکنان نفت پیش از این در۱۸مهرماه ۷ آبان و۲۶ آذر نیز در مراکز نفتی دست به اعتصاب زده بودند. در جریان اعتصابات کارگران نفت شماری از کارگران را بازداشت کردند. در جریان اعتصاب کارگران نفت در عسلویه و کنگان و بخشی از پالایشگاه آبادان در مهرماه امسال بیش از ۲۵ نفر دستگیر شدند. عده‌ای از آنها به قید وثیقه و کفالت و یا در ازای پرداخت جریمه نقدی آزاد شدند و شماری هم چنان زندانی بودند. پس از آن خواست آزادی فوری  کارگران زندانی یکی از خواست های اصلی  کارگران بود.

در حال حاضر کارکنان رسمی نفت هم چون گذشته  نسبت به مشکلات معیشتی و دستمزدهای ناکافی، عدم اجرای قوانین مصوب و ساعات کاری غیرعادلانه، پرداخت مالیات‌ زیاد و کیفیت پایین خدمات بهداشت و درمان و … اعتراض دارند و خواهان اجرای کامل ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات کارکنان رسمی وزارت نفت هستند.

اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف کارکنان وزارت نفت، کارکنان بخش عملیات وزارت نفت را از چارچوب قانون خدمات مدیریت کشوری مستثنی می‌کند. همچنین کارکنان رسمی ضمن مطالبه‌ اجرای فوری این قانون، خواستار پرداخت کل حقوق معوقه‌ ناشی از اجرای ماده ۱۰ هستند. اعتصاب امروز نتیجه مطالبات بر زمین مانده کارگران نفت است که در چند اعتصاب قبلی از سوی این کارگران به وضوح اعلام شده اما پاسخی نگرفته است.

ادامه این اعتصابات در شرایط خیزش انقلابی کنونی می تواند تاثیرات مهم سیاسی و اقتصادی برجای گذارده و روح تازه ای در کالبد جنبش ضد دیکتاتوری مردم ایران بدمد. خیزش «زن زندگی آزادی» ضربات مهمی تاکنون بر پیکر دیکتاتوری وارد آورده  و اعتصابات کارکنان نفت اگر سراسری شده و تداوم یابد می تواند گلوی رژیم را در عرصه اقتصادي نیز محکم تر بفشارد و شرایط مساعدتری برای شکل گیری زنجیره ای از اعتصابات کارگری در بخش های صنعت و معادن و حمل و نقل  فراهم سازد.

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: