اعدام از سر استیصال، خاکستر را از روی آتش اعتراضات دانشجویان کنار زده است

اتحاد کارگران انقلابی ایران: جمهوری اسلامی هم چنان که در خیزش انقلابی و سراسری مردم کشورمان، در سرکوب جنبش اعتراضی دانشجویان هم به استیصال رسیده است. اعدام محمد مهدی کرمی و سیدمحمد حسینی که قرار بود برای نیروهای سرکوب دلگرمی و قوت قلب ایجاد کند، موج جدیدی از مخالفت ها علیه قتل های دولتی (اعدام) را در جامعه دامن زده است.

همزمان سیاست سرکوب دانشجویان در دانشگاهها به اشکال مختلف پیگیری شده است. صدور احکام فله ای، قرار بازداشت های طولانی، تعیین وثیقه های مالی سنگین، تهدید خانواده های دانشجویان بازداشتی، تعلیق دانشجویان معترض از تحصیل، محروم کردن دانشجویان از امکانات رفاهی، صدور احکام ضد انسانی شلاق، و آزار جنسی دانشجویان از جمله واکنش های جمهوری اسلامی علیه فعالین جنبش دانشجوئی است که قرار بوده صدای آزادی خواهی و عدالت طلبی دانشجویان را در گلو خفه کند.

علیرغم انتظارات جمهوری سرکوب و جنایت از این تمهیدات ضد دانشجوئی، شاهدیم که شعله اعتراضات دانشجویان پس از قتل دولتی محمد مهدی کرمی و سیدمحمد حسینی مجددا از زیر خاکستر سرکشیده است. براساس تصاویر و فیلم هائی که تا کنون منتشر شده، دانشجویان پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده ادبیات دانشگاه چمران اهواز، دانشگاه الزهرا، دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر، دانشکده علوم دانشگاه تهران و دانشگاه سوره به اشکال مختلف جنایت شلیک به هواپیمای اکرائینی و قتل دولتی جوانان معترض را محکوم کردند.

نصب عکس و پوستر به یاد جان باختگان خیزش مردمی، تحصن دانشجویان در محکومیت قطع حقوق اساتیدی که از همکاری با نیروی سرکوب سرباز زده اند، حضور حداکثری در کلاس درس اساتید حامی دانشجویان برای حمایت از آنان، تهیه و پخش گزارش از آزار جنسی حراست علیه دانشجویان، طومار نویسی در دفاع از دانشجویان زندانی، دیوارنویسی علیه اعدام، سردادن شعارهای شبانه در خوابگاهها، و برافروختن شمع برای گرامی داشت یاد قربانیان اعدام و جان باخته گان هواپیمای اکرائینی از جمله شیوه هائی است که دانشجویان بکار گرفته اند.

———————————-

دانشجویان دانشکده علوم دانشگاه تهران برای یادبود قربانیان شلیک به هواپیمای اکرائینی مقابل تصاویر جان باخته گان شمع روشن کردند.

حراست دانشگاه تهران در پردیس هنرهای زیبا با ضرب و شتم و فحاشی به دانشجویان حمله کرده و گفته میشود طی این درگیری یکی از دانشجویان توسط حراست ربوده شده‌است و دانشجویان فریاد «بیشرف بیشرف» سر داده‌اند. همچنین حراست تابلوی یادبود کشته‌شدگان پرواز اوکراین را با توهین و لگد شکسته‌اند.

دانشجویان برای یادبود قربانیان شلیک به هواپیمای اوکراینی؛ در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر تهران شمع افروختند. گفته میشود نیروهای حراست دانشجویان را متفرق کردند و مانع از برگزاری یادبود شدند.

روشن کردن شمع برای یادبود قربانیان شلیک به هواپیمای اوکراینی؛ کتابخانه مرکزی دانشگاه تربیت مدرس

روشن کردن شمع برای یادبود قربانیان هواپیمای اوکراینی؛ توسط دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه چمران اهواز.

دانشجویان دانشگاه الزهرا در اعتراض به اعدام محمد حسینی محمدمهدی کرمی و برای یادبود قربانیان پرواز اوکراین؛ شمع روشن کرده و اسامی جان باختگان را روی پوسترهای تهیه شده به نمایش گذاشتند.

روشن کردن شمع برای یادبود قربانیان هواپیمای اوکراینی؛ دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر.

تجمع دانشجویان دانشگاه سوره، در حمایت از ژاسمین حاج‌میرزامحمدی و مهتاب انصاریان دانشجویان بازداشتی این دانشگاه و به یاد شهیدان سال‌های اخیر.

فرشید نوروزی عضو هیات علمی ادبیات انگلیسی دانشگاه مازندران و معاون آموزشی دانشکده‌ ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی این دانشگاه پس از امتناع از درخواست دانشگاه مبنی بر معرفی اساتید و دانشجویان اعتصاب‌کننده، متوجه بسته شدن کارتابل و قطع شدن حقوق خود شدند. ایشان به دلیل دعوت به یک کنفرانس، در خارج کشور بودند و قصد برگزاری کلاس‌ها را به صورت مجازی داشتند که حکم‌شان صادر و حقوق‌شان قطع شد.

حسین محمدی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته اقتصاد شهری دانشگاه هنر اصفهان که در روزهشت آبان طی مراجعه‌ی خود به دانشگاه دوره‌ی کارشناسی‌اش (دانشگاه تبریز) جهت دریافت مدارک آموزشی، مقابل سلف دانشگاه بازداشت شده بود، در تاریخ هشتم دی با وثیقه پانصد میلیون تومانی تا زمان اجرای حکم آزاد شد. وی در تاریخ بیست و هشت آذر در دادگاه بدوی شعبه یک انقلاب تبریز به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به سه سال و نیم حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به هشت ماه حبس، دو سال ممنوع الخروجی و مصادره گوشی محکوم شده است.

ضحاک هنوز قربانی می گیرد. دیوار نویسی در اعتراض به اعدام (قتل دولتی) محمد حسینی و محمدمهدی کرمی و حکم مهدی محمدی‌فرد ؛ دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه بهشتی

سر دادن شعار شبانه «مرگ بر دیکتاتور» توسط دانشجویان و عصبانیت حراست؛ خوابگاه دخترانه بنت الهدی دانشگاه گیلان

دانشجویان پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران در اعتراض به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی نام های این دو جانباخته را روی پارچه های قرمز رنگ نوشته و در محوطه آویزان کردند.

دیوار نویسی و پخش اطلاعات و خبرها به شکل روزنامه توسط دانشجویان خوابگاه دخترانه چمران دانشگاه تهران.

دانشجویان دانشگاه چمران اهواز در اعتراض به هدف قرار دادن پرواز ۷۵۲ اوکراین پوسترهائی تهیه کرده و بر دیوارهای دانشگاه آویزان کردند.

سر دادن شعار شبانه ی زن زندگی آزادی توسط دانشجویان و همراهی همسایه‌ها؛ در خوابگاه دخترانه چمران دانشگاه تهران.

نامه‌ی حکم قطعی تعلیق سه ترم از تحصیل با احتساب سنوات، برای رامان گرگین‌پاوه، دانشجوی کامپیوتر دانشگاه آزاد واحد گوهردشت کرج

یگانه کرمانی و سارا کاظمی دانشجوهای رشته روانشناسی دانشگاه حکمت مشهد در تاریخ بیست و چهارم آبان بازداشت و ده روز بعد به قید وثیقه آزاد شدند. گفته میشود برای این دو دانشجو همچنان به طور مداوم جلسات بازپرسی برگزار میشود.

دانشجویان خوابگاه دانشگاه الزهرا در شامگاه هفدهم دیماه شعار مرگ بر دیکتاتور سردادند.

شقایق علیزاده، دانشجوی دانشگاه هنر تبریز، در تاریخ پانزدهم دی بازداشت شده است.

شهاب بیات دانشجوی مهندسی شهرسازی دانشگاه آزاد همدان که در تاریخ نهم آبان در آرامگاه بوعلی همدان بازداشت و در دادگاه بدوی به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود، پس از تحمل سه ماه از مدت حبس، حکم وی از سه سال به سه ماه تعزیری و دو سال و نه ماه تعلیقی تغییر پیدا کرد. وی هفدهم دیماه، آزاد شد. از حکم سه ماهه‌ی او، بیست و چهار روز باقی مانده‌ است که مشروط بر زدن حضوری هر روزه در سازمان اطلاعات، آزاد شده است.

تعدادی از زندانیان ندامتگاه کرج، از جمله ارژنگ مرتضوی در اعتراض به قطعی شدن حکم اعدام چند تن از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، از شب گذشته دست به اعتصاب غذای خشک زده‌اند. ارژنگ مرتضوی دانشجوی رشته علوم کامپیوتر دانشگاه خوارزمی کرج، از روز بیست و سوم مهر تا روز بیست و ششم آذر ممنوع‌الورود به دانشگاه بوده و در پی تماس حراست برای دریافت کارت دانشجویی خود به دانشگاه مراجعه کرده و مقابل درب دانشگاه توسط نیروهای امنیتی و با همکاری حراست ربوده شده است.

چسباندن پوستر توسط دانشجویان  در اعتراض به هدف قرار دادن پرواز ۷۵۲ اوکراین؛ دانشکده کامپیوتر دانشگاه بهشتی.

فائزه عبدی‌پور دانش‌آموخته‌ رشته علوم سیاسی دانشگاه علامه و دانشجوی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه مازندان که در روز یک آذر بازداشت شده بود، پانزدهم دی، به قید وثیقه سیصد میلیون تومانی از زندان گرگان آزاد شد.

دیوارنویسی دانشجویان در حمایت از اعتراضات مردمی و محکومیت اعدام‌ها؛ دانشگاه آزاد تهران مرکز، واحد پونک.

محمدمهدی بصیرت‌نژاد دانشجوی مکانیک دانشگاه علم و صنعت که در تاریخ بیست و نجم آبان بازداشت شده بود، دوازدهم دیماه به قید وثیقه آزاد شد.

سروش آل‌محمد دانشجوی دانشگاه خوارزمی که چهارم مهر بازداشت و یازده مهر به قید وثیقه چهارصد میلیون تومانی آزاد شده بود، در شعبه هفت دادگاه تجدیدنظر استان سمنان به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی به یک سال حبس تعزیری و هفتاد و چهار ضربه شلاق و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و منع عضویت در گروه‌‌ها و دسته‌ ‌جات سیاسی اجتماعی محکوم شده است.

علیرضا غمگسار دانشجوی باستان‌شناسی دانشگاه کاشان که در تاریخ بیست و نهم شهریور در سبزه میدان رشت بازداشت شده بود، در دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» به دو سال حبس محکوم گردید که یک سال از آن لازم‌الاجرا است.

البرز عادی دانش‌آموخته دانشگاه هنر اصفهان و دانشجوی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد نجف‌آباد روز نهم آبان‌ در مسیر سفر به رامسر در شهرستان لنگرود بازداشت شد و در تاریخ نهم آذر دادگاه بدوی به صورت مجازی برای وی برگزار شد. بنا به حکم این دادگاه به چهار سال حبس (دو سال تعزیری و دو سال تعلیقی) محکوم شد. وی سرانجام پس از شصت و یک روز ، در تاریخ دهم دی به قید وثیقه‌ی سیصد میلیون تومانی آزاد شد.

در پی اعتراضات دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه در حمایت از ناعدالتی ها و سرکوب های اخیر کشور تعدادی از دانشجویان آزادی خواهِ این دانشگاه بازداشت و به ستاد خبری اطلاعات و اطلاعات سپاهِ استان اذربایجان غربی احضار شدند که اسامی این دانشجویان به شرح ذیل می باشد: زهرا شافعی، ابولفضل آدیگوزل، محمدمتین اشراقی، حسین بحرانی، محمد افشار، محمدجواد حمیدی، کورش ترابی، صاحب نجم، آرش حاجیانی، و محسن حیدریان.

نازنین کیان‌بخت دانشجوی گرافیک دانشگاه هنر تبریز که در روز هشتم آذر بازداشت شده بود، چهاردهم دی به قید وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. این دانشجو دچار بیماری قلبی بوده و در روز‌های نخست بازداشت دچار حمله‌ی قلبی شده بود.

امیر انسانی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد شهر قدس که روز هفتم آبان مقابل دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، در بامداد یازدهم دی به قید وثیقه یک میلیاردی آزاد شد.

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی دو تن از دانش‌آموختگان دانشگاه تربیت مدرس. فرید مرادی دانش‌آموخته رشته جغرافیای سیاسی از تاریخ شانزده آبان و  زهره جم دانش‌آموخته رشته هنر از تاریخ بیست و هشتم آذر در بازداشت به‌سر میبرند و خبری از آزادی ایشان در دست نیست.

حسین کرمی، دانشجوی رشته حقوق دانشگاه علامه که در تاریخ بیست و هفتم مهر بازداشت و پس از چندروز آزاد شده بود، مجددا بازداشت شده است.

یوسف ظریف دانشجوی رشته گردشگری دانشگاه علامه که در تاریخ بیست و هفتم آبان بازداشت شده بوده، به قید وثیقه آزاد شد.

سیدعلی حسینی دانشجوی کارشناسی رشته بازرگانی دانشگاه گیلان از تاریخ ششم مهر پس خروج از خوابگاه بازداشت شد و هم‌اکنون در زندان لاکان رشت به‌سر می‌برد. این دانشجو در هنگام بازداشت از خوابگاه اخراج شد. برای آزادی موقت این دانشجو مبلغ دو میلیارد تومان وثیقه تعیین ‌شده‌است.

بنا بر اطلاعات واصله، وضعیت حدود چهل دانشجو دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سوی شورای انضباطی دانشگاه به «تعلیق از تحصیل» تغییر یافته است. طبق اعلام مدیریت حراست دانشگاه امیرکبیر، این دانشجویان تا اطلاع ثانوی معلق از تحصیل‌اند و از تمامی امکانات رفاهی از جمله خوابگاه و سلف غذاخوری محروم هستند.

کیمیا وهابی‌فر دانشجوی ورودی نود و هفت رشته‌ صنایع دانشگاه کردستان که در روز سی ام آذر در محل کار خود بازداشت شده بود، در تاریخ ششم دی به قید وثیقه‌ی ششصد میلیون تومانی آزاد شد.

پردیس توکلی دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران ورودی نود و هشت که روز شانزده آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، در تاریخ ششم دی به قید وثیقه آزاد شد.

مسعود قربانی دانشجوی رشته ارتز و پروتز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که روز بیست و هشتم آبان پس از احضار به حراست وزرات بهداشت بازداشت شده بود، در تاریخ دهم دی به قید وثیقه‌ی پانصد میلیون تومانی آزاد شد.

محمدرضا صداقت دانش‌آموخته‌ی مهندسی شیمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر که روز بیست و پنجم آبان توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شده بود، دوم دی به قید وثیقه پانصد میلیون تومانی، و تا زمان دادگاه آزاد شد.

شعارنویسی دانشجویان در حمایت از اعتراضات مردمی؛ خوابگاه امینیان دانشگاه نوشیروانی بابل.

محمد لاسجردی دانشجوی برق دانشگاه علم و فرهنگ به قید وثیقه آزاد شد.

نامه جمعی از دانشجویان برق دانشگاه علم و فرهنگ در خصوص بازداشت محمد لاسجردی. محمد لاسجردی را روز شانزدهم آذر بازداشت کرده اند. خانواده وی تهدید شده اند که بازداشت محمد را رسانه ای نکنند.

مهتاب انصاریان، دانشجوی ترم یک رشته گرافیک دانشگاه سوره، در تاریخ بیست و چهارم آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

سیدمیلاد علوی، دانشجوی ارشد حقوق عمومی ورودی هزار و چهارصد دانشگاه تهران، در تاریخ دوازدهم دیماه پس از مراجعه به دادسرای اوین بازداشت شده‌ است.

سکوت را باید شکست. سکوت در زمانه‌ی جنگ برای زندگی و نبرد برای آزادی جایی ندارد. دانشجویان دانشکده‌ی زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، گزارشی از آزار جنسی دانشجویان توسط حراست دانشکده تهیه و پخش کردند.

اعلام حمایت  دانشجویان دانشکده ریاضی تهران با حضور حداکثری در جلسه تدریس دکتر امیر قادر امرزی، استاد دانشکده ریاضی دانشگاه تهران، که به بهانه‌های واهی و با هدف ایجاد رعب و وحشت در سایر اساتید، حقوق این استاد محبوب، قطع شده‌است.

انتقال همراه با ضرب و شتم لیلا حسین‌زاده به زندان اوین. بنا به گفته برادر لیلا حسین‌زاده ساعت نه شب چهارشنبه چهاردهم دی ماه ماموران زندان به ایشان اعلام کردند جهت انتقال باید از بند خارج شود که در پی اعتراض وی به انتقال شبانه و عدم اطلاع قبلی و نامعلوم بودن مقصد و دلیل انتقال و جلوگیری از تماس وی جهت اطلاع به خانواده اش، ماموران با ضرب و شتم و توهین وی را بر زمین کشیده و از بند خارج کردند و امروز  در پی تماس تلفنی با خانواده‌اش مشخص شد که وی را به زندان اوین منتقل کرده‌اند.

پانصد تن از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف با انتشار طوماری حمایت خود از لیلا حسین‌زاده دانشجوی زندانی را اعلام کردند. لیلا حسین‌زاده، فعال صنفی و دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران که علی‌رغم حکم عدم تحمل کیفر بیش از چهار ماه است که در زندان عادل‌آباد شیراز تحت بازداشت است، در اعتراض به فریب‌کاری پزشکی مسئولان قوه قضاییه، اقدام به اعتصاب دارویی کرده است. در متن این بیانیه آمده است: تدوام بازداشت لیلا حسین‌زاده و رویه‌ی غیرقانونی قوه‌ی قضاییه برای انکار بیماری صعب‌العلاج او چیزی جز تلاش عامدانه و غیرمسئولانه‌ی آن‌ها برای مرگ خاموش یک دانشجوی آگاه، شریف و دغدغه‌مند نیست.

حال عمومی لیلا حسین‌زاده خوب نیست. لیلا حسین زاده، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی انسان‌شناسی دانشگاه تهران از بیست و نهم آبان در بازداشت است. وی با وجود بیماری دست به اعتصاب دارو زده است.

شعارنویسی و پخش اطلاعات و خبرها به شکل روزنامه؛ توسط دانشجویان دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران.

تحصن دانشجویان در اعتراض به قطع حقوق دکتر آذین موحد و دیگر اساتید دانشگاه به دلیل حمایت از دانشجویان؛ دانشکده موسیقی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران.

آذین موحد دانشیار و عضو رسمی هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه تهران در اکانت شخصی اینستاگرام خود درباره قطع حقوق خود  به دلیل عدم همراهی با سرکوب اعتراضات داشجویان از طرف دانشگاه تهران به‌منظور ایجاد فشار برای همراهی با سرکوب دانشجویان اطلاع رسانی کرد.

منصور احمدی فولادی (شروین)، کارشناس‌ارشد هوافضا از دانشگاه علوم‌تحقیقات و معلم المپیاد کامپیوتر که روز شانزده آذر در خیابان ظفر تهران بازداشت شده‌ بود، در تاریخ سوم دی به قید وثیقه‌ی هفتصد میلیون تومانی آزاد شد.

سپیده احمدخانی دانش آموخته دانشگاه بهشتی به پنج سال حبس تعزیری برای اتهام اجتماع و تبانی، یک سال حبس تعزیری و هفتاد و چهار ضربه شلاق برای اتهام اخلال در نظم عمومی، تهیه پژوهش‌نامه در هشتاد صفحه پیرامون ضرورت وجود امنیت در جوامع بشری و مذمت خیانت و علاقه به وطن و … ، دو سال منع خروج از کشور و منع استفاده از موبایل و ابزار هوشمند به مدت دو سال و منع عضویت در گروه یا دستجات سیاسی و اجتماعی به مدت دو سال، همچنین ارائه خدمات عمومی رایگان در مرکز نگهداری سالمندان بهزیستی استان تهران با نظارت به مدت سه ماه روزی چهار ساعت با تأیید و نظارت حراست واحد پذیرنده، در شعبه بیست و شش دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی افشاری محکوم شده است.

دانشجویان دانشگاه بین المللی قزوین با ساخت قایق های کاغذی و نصب پوسترهائی با نام  کیان پیرفلک و سایر کودکان و جوانان کشته شده در اعتراضات مردمی، یاد آنان را گرامی داشتند.

سجاد جبرئیلی دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه بین‌المللی قزوین، روز سی ام شهریور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است و با وجود گذشت سه ماه از بازداشت، در زندان تهران بزرگ به سر می‌برد. گفته می‌شود ایشان بنا به حکم دادگاه بدوی، به سه و نیم سال حبس محکوم و حق داشتن وکیل از وی سلب شده است.

چسباندن پوستر در حمایت از نازیلا معروفیان، دانشجوی زندانی دانشگاه علامه؛ توسط دانشجویان دانشگاه گیلان.

نازیلا معروفیان، خبرنگار و دانشجوی دانشگاە علامە، در تاریخ چهارشنبە چهاردهم دی، در ساختمان دادگاە رسیدگی بە اتهاماتش، بر اثر فشارهای روانی و شکنجەهای روحی، بیهوش و بە بیمارستان مفتح ورامین منتقل شد. گفته می‌شود ایشان چند ساعت بعد بدون هیچ شکلی از معاینه و بررسی، به زندان برگردانده شد.

نازیلا معروفیان خبرنگار و دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی، از روز هشتم آبان پس از انتشار مصاحبه خود با امجد امینی (پدر مهسا امینی) بازداشت شده و در زندان اوین به‌سر می‌برد.

دانشجویان دانشکده‌ی علوم اجتماعی با نصب پوستر اعتراضی به تداوم بازداشت و بی‌خبری از وضعیت  محمد شباهتی اعتراض کردند. محمد شباهتی در روز شانزده آذر در درون دانشگاه و همراه با ضرب و شتم شدید توسط حراست بازداشت شده است.

محمد مرادی دانشجوی ایرانی ساکن لیون فرانسه، در حمایت از قیام آزادی خواهی و اعتراضات مردمی و کشاندن توجه غرب به سمت ایران، خود را در رودخانه‌ی رُنِ این شهر غرق کرد.


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: