نیروهای امنیتی و سرکوب رژیم ناکام از کنترل خیزش اعتراضی

دیگر مدتهاست که ابتکار عمل از دست رژیم خارج شده است. دیگر آن دورانی که جمهوری اسلامی هرکاری دلش می خواست انجام می داد و جامعه، و به تبع آن دانشجویان، در واکنش به عمل رژیم به عکس العمل دست می زد، به تاریخ پیوسته است. اکنون این جنبش انقلابی فرزندان شجاع و حق طلب ماست که جمهوری اسلامی را به واکنش وادار می کند. آنها از نیروی امنیتی که برای شادی دیکتاتور باباکرم می رقصید گذر کرده و به جائی رسیده اند که روسای آنها در شورای امنیت کشور و شورای عالی امنیت ملی فرمان برگزاری کنسرت و برپائی تاتر و ساخت فیلم می دهند.

اتحاد کارگران انقلابی ایران: اعتراضات دانشجویان در سه روز گذشته بر محور گرامی داشت یاد جان باخته گان جنبش انقلابی مردم، و محکومیت قتل های دولتی (اعدام) صورت گرفت. دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشکده معماری دانشگاه سوره، دانشگاه آزاد رشت، دانشگاه چمران اهواز، دانشگاه کردستان، و هنرستان هنرهای زیبا از جمله مراکزی هستند که اشکال مختلفی از اعتراضات را در سه روز گذشته پی گرفتند.

در همین سه روز جمهوری اسلامی، به بهانه آلودگی هوا، مراکز تحصیلی و دانشگاهها را، خصوصا برای روز چهارشنبه سی ام آذر تعطیل اعلام کرده است. اعلام تعطیلی دانشگاه در روز سی ام آذر، روزی که مردم قرار گذاشته اند دوباره به خیابان بیایند، در پی سیاست پیدا کردن راهی برای جلوگیری از پیوستن دانشجویان و مردم صورت می گیرد. تو گوئی که تنها همین یک روز است و آنها هم می توانند آنرا به این شکل مدیریت کنند.

همزمان با بکاربردن شیوه های مختلف سرکوب دانشجویان مانند بازداشت و ربودن دانشجویان، بی خبری خانواده ها، صدور احکام زندان، تعلیق از تحصیل، ممنوع الورودی، لغو اسکان دانشجویان در خوابگاه، و صدور وثیقه های سنگین، جمهوری اسلامی در پی سیاست «عادی سازی جامعه»، فشار به اهالی هنر، جهت گسترش فعالیت های هنری، را هم دو چندان کرده است. وزیر ارشاد روز گذشته اعلام رسمی کرد که همه آنها از جمله شاک و شعام (شورای امنیت کشور و شورای عالی امنیت ملی) مرتب از ما پیگیری می‌کنند تا فعالیت‌های هنری به صورت عادی برگزار شود و ما هم مشکلی نداریم.

شوراهای صنفی دانشگاههای کشور با توجه به سیاست جمهوری اسلامی برای حذف دانشجو با تاکید براینکه در پی همراهی دانشگاه‌ها با اعتراضات مردمی، جمع کثیری از دانشجویان بازداشت شده و متحمل‌ احکام سنگین قضایی شده‌اند و تعداد بسیار زیادی از آنان، در شکل دیگری از سرکوب، ممنوع‌الورد، لغو اسکان و تعليق از تحصیل گشته‌اند، خطاب به توده دانشجویان اعلام کرد سکوت مهر تاییدیست بر فرایند سرکوب و ما با حمایت و هم‌صدایی با دوستان و هم‌دانشگاهی‌هایمان می‌توانیم مقابل این روند سلیقه‌ای و خودسرانه ایستاده و از اعمال آن جلوگیری کنیم.

——————————————————

اعتصاب رزیدنت‌های بیمارستان رسول اکرم و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران در اعتراض به معوقات حقوقی.

دانشجویان دانشگاه آزاد رشت در اعتصابند و حمید پورعیسی چافجیری، به کلاس خالی از دانشجویان تدریس میکند.

دانشجویان دانشکده معماری دانشگاه سوره با دیوارنویسی یاد و خاطره جان باخته گان جنبش انقلابی مردم را گرامی می دارند.

شناسائی شد – محمدرضا پاکدل‌فرد، عضو هیات علمی دانشکده معماری دانشگاه آزاد تبریز و رئیس دانشکده معماری و گزینش هیات علمی استان و بسیج اساتید استان آذربایجان شرقی است. وی در تفتیش عقاید و رد صلاحیت اساتید در گزینش به خاطر عقاید سیاسی، جمع‌آوری اطلاعات دانشجویان و کارکنان مخالف رژیم، سرکوب حرکت‌های دانشجویی و ایجاد فضای رعب و وحشت با کمک بسیج دانشجویی در دانشکده معماری نقش دارد.

دانشجویان دانشگاه خوارزمی در محکومت قتل های دولتی (اعدام) به شکل گسترده به شعارنویسی در دانشگاه پرداختند.

برگذاری تجمع دانشجویان در دانشگاه چمران اهواز، برای دنیا فرهادی دانشجوی دانشگاه آزاد اهواز که جنازه‌اش رو از رود کارون بیرون آورند.

یکشنبه بیست و هفتم آذر – دانشجویان دانشگاە کردستان در یک حرکت اعتراضی از دانشجوی بازداشتی سرکاو غلامی حمایت کردند. سرکاو غلامی دانشجوی دانشگاه کوردستان، روز سه‌شنبه بیست و دوم آذر توسط سرکوبگران رژیم در سنندج ربوده شد و تاکنون از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست.

شنبه بیست و ششم آذر – تجمع اعتراضی در هنرستان هنرهای زیبا با شعار «وحید ما رو بردند – جنازه اش رو آوردند»

تداوم بازداشت نیلوفر میرزایی دانشجوی رشته گرافیگ دانشگاه الزهرا از روز دهم آبان؛ او در حال حاضر در زندان قرچک به‌سر می‌برد.

حوالی ساعت سه بامداد بیست و هفتم آذرماه، تعدادی لباس شخصی به خوابگاه‌های امینیان و ریحانه دانشگاه نوشیروانی بابل با سنگ حمله کردند که این حمله همراه با توهین و تهدید، منجر به شکستن شیشه پنجره اتاق‌ها و راهرو شد. این حمله که پیش از این به‌گونه‌ای دیگر اتفاق افتاده بود، متاثر از خطبه‌های نماز جمعه امام جمعه بابل صورت گرفته است و نیروهای انتظامی نیز تلاشی در جهت محافظت دانشجویان نداشته‌اند.

رضا عسکری سروش دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع دانشگاه بوعلی سینا همدان که روز هیجدهم مهر توسط اطلاعات سپاه در منزل شخصی بازداشت شده بود، به قضاوت قاضی برجسته طی دادگاهی مجازی، به اتهام اجتماع و تبانی به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.

زهره جم دانش‌آموخته رشته هنر دانشگاه تربیت مدرس، نیمه شب بیست و هشتم آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

داریوش صیدی دانشجوی ریاضی دانشگاه امیرکبیر که بیست و چهارم آبان بازداشت شده بود، شامگاه بیست و هفتم آذر به قید وثیقه آزاد شد.

محمدپارسا قاسمی‌راد، دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه آزاد تهران مرکز (واحد پونک) ورودی ۹۹ که شامگاه چهارشنبه بیست و هفتم مهر بازداشت شده بود،  بیست و هشت آذر به قید وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی آزاد شد.

پارسا الله‌ورد دانشجوی مهندسی دریا دانشگاه امیرکبیر ورودی ۹۸، در تاریخ سی ام آبان در حوالی میدان کاج سعادت‌آباد همراه با ضرب و شتم توسط اطلاعات سپاه ربوده و پس از گذراندن پنج روز در سلول انفرادی جهت بازجویی، به زندان تهران بزرگ( فشافویه) منتقل شده است. این دانشجو با وجود گذشت بیست و نه روز از بازداشت، صرفا جهت رسیدگی به پرونده تعیین شعبه شده و همچنان بدلیل بلاتکلیفی و شرایط نامناسب زندان فشافویه، حال روحی مناسبی ندارد.

علی خالصی‌نژاد دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه فنی شمسی‌پور تهران ورودی بهمن ۹۸، در تاریخ بیست و پنج آبان توسط نیروهای امنیتی در محله جنت‌‌آباد بازداشت شده است. این دانشجو اکنون در زندان فشافویه به‌سر می‌برد و با وجود گذشت  بیش از یک‌ماه همچنان خبری از آزادی وی در دست نیست.

امیررضا حسینی دانشجوی روانشناسی دانشگاه آزاد شهر قدس ورودی ۹۸ که روز هفتم آبان در جریان بازداشت دانشجویان این دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود، طی دادگاه بیست و سوم آذر به قضاوت قاضی برجسته، به سه سال وهفت ماه حبس به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام محکوم شد.

محمدصادق صادقی، دانشجوی کارشناسی ارشد زبان انگلیسی دانشگاه تهران که در تاریخ چهارم آبان بازداشت و با قرار کفالت در تاریخ بیست و یکم آذر موقتا آزاد شده‌ بود، طی دادگاهی که روز یکشنبه نوزدهم آذر با قضاوت قاضی صلواتی برگزار شد به اتهام اجتماع و تبانی، به یکسال حبس تعزیری، دو سال ممنوع‌الخروجی و دوسال ممنوعیت استفاده از فضای مجازی محکوم شد.

بیتا حقانی دانشجوی گرافیک دانشگاه قدسیه ساری، در تاریخ بیست و ششم مهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از گذراندن مراحل بازجویی، به زندان قائم‌شهر منتقل شده است. این دانشجو با گذشت بیش از دوماه از بازداشت، بدون تشکیل دادگاه به افساد فی‌الارض متهم شده‌است.

مریم عظیمی، دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی کودک و نوجوان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران ورودی ۱۴۰۰، روز دوازدهم مهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان قرچک منتقل شده است. علی‌رغم گذشت هفتاد و ششش روز از بازداشت، این دانشجو همچنان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد و خبری از آزادی وی در دست نیست.

فرنوش فرزان دانشجوی روانشناسی ورودی ۱۴۰۰ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، بیست و هشتم آذر توسط نیروهای امنیتی از مقابل خوابگاه ربوده شده و به زندان اوین منتقل شده است. بنا به اخبار رسیده، ایشان باید به دلیل بیماری خودایمنی و بیماری قلبی به طور مداوم دارو مصرف کند و تحت نظر پزشک باشد. عدم دسترسی به دارو و مراقبت پزشکی، امنیت جانی این دانشجو را با خطر جدی مواجه میکند.


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: