دانشگاه، زندان، مترو،  قیام علیه اعدام

اتحاد کارگران انقلابی ایران: کسی که باد می کارد، طوفان درو خواهد کرد. در دو سه روز گذشته دانشگاه ها مرکزی برای اعتراض به قتل دولتی (اعدام) بوده است. تصاویر محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد به سمبلی برای مقاومت علیه اعدام تبدیل شده اند. اعتراض علیه اعدام با مطالبه آزادی دانشجویانِ دربند و زندانیان سیاسی پیوند خورده است. تنوع اشکال اعتراضی بکار گرفته شده در دانشگاه های مختلف و مطالبه یک خواست مشترک در همه آنها، نشان از عمق جنبش دانشجوئی، سازمان یافته گی آن، و گسترش پایه توده ای دارد.

درست در همین روزهائی که دانشگاه پرچم مبارزه علیه اعدام را افراشته نگه داشته است، مطالبه آزادی زندانیان سیاسی و اعتراض علیه اعدام به اصلی ترین شعار مردم کوچه و خیابان تبدیل شده است. زندانی سیاسی آزادی باید گردد، در متروها از این ایستگاه به آن ایستگاه گسارش پیدا کرده است. در مواقعی رانندگان مترو هم با زدن بوق از این خواست حمایت کرده اند.

شورش زندانیان ندامتگاه کرج (قزل حصار) پازلِ قیام علیه اعدام را کامل کرد. براساس گزارش های منتشره شده، رژیم درصدد بوده که تعدادی از زندانیان را برای اعدام به مکان دیگری منتقل کند، که با مقاومت دیگر زندانیان مواجه می شود. زندانیان در اعتراض و در مقابله با گارد زندان، با آتش زدن پتوها، شکستن درب و دوربینهای زندان دست به شورش زده اند. گسیل خیل نیروهای ضد شورش به سمت زندان این شایعه را تقویت کرده است.

—————————————————————–

تجمع دانشجویان پزشکی شیراز در حمایت از محمد احمدوند دانشجوی بازداشتی دانشگاه شیراز، که به اتهام محاربه زندانی است، و سایر زندانی های سیاسی.

دیوارنویسی علیه سکوت در مقابل احکام اعدام (قتل دولتی) مجیدرضا رهنورد و محسن شکاری؛ خوابگاه دانشگاه شریف

شعارنویسی دانشجویان دانشگاه ارومیه در هم‌نوایی با اعتراضات.

دانشجویان دانشگاه خواجه‌نصیر یک هفته است که در اعتصاب کامل به سر می‌برند و در اعتراض به بازداشت هم‌‌کلاسی‌هایشان، دانشگاه را تعطیل کرده‌‌اند. خواسته‌ی آن‌ها آزادی بی‌قید و شرط دوستانشان است.

نامه نود تن از اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران خطاب به ریاست این دانشگاه، دکتر قناعتی، در اعتراض به شیوه‌نامه جدید انضباطی و درخواست بازگشت به شیوه‌نامه قبلی

شعارنویسی دانشجویان در اعتراض به احکام ظالمانه اعدام (قتل دولتی)؛ خوابگاه دانشگاه یزد

اجرای نمایش اعتراضی در محکومیت اعدام (قتل دولتی) معترضین؛ دانشجویان دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر اصفهان

تراکت نویسی دانشجویان در اعتراض به احکام ظالمانه‌ی اعدام؛ دانشگاه چمران اهواز

بیست و سوم آذر – دیوارنویسی به یاد دانشجویان بازداشتی؛ خوابگاه پسرانه دانشگاه شریف

بیست و سوم آذر – شعار نویسی و چسباندن کاغذ در اعتراض به اعدام‌های ظالمانه (قتل دولتی)؛ دانشگاه نوشیروانی بابل

بیست و سوم آذر – دیوارنویسی اعتراضی؛ خوابگاه دانشجویان دانشگاه الزهرا

معین ورکیانی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی ورودی ۱۴۰۱ و دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی شیمی دانشگاه تهران، روز بیست و پنجم آبان حین بازگشت از محل کار خود، توسط نیروهای یگان ویژه ربوده شده و پس از آن به زندان فشافویه منتقل شده است.

زانا کرمی دانشجوی ترم نُه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کُردستان و اهل سنندج، ظهر روز چهارشنبه بیست و سوم آذر مقابل بیمارستان کوثر سنندج توسط نیروهای امنیتی ربوده شده است.

محمدامین عرب‌سالاری دانشجوی رشته بازیگری دانشگاه آزاد تهران مرکز که روز یکشنبه ۲۹ آبان بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، بیست و یک آذر به قید وثیقه پانصد میلیونی آزاد شد.

محمد مصطفایی دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه شریف که پانزده آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، بیست و سوم آذر به قید وثیقه آزاد شد.

آناهیتا جنتی دانش‌آموخته رشته مترجمی زبان آلمانی دانشگاه تهران، اول آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌ است.

علی درزی دانشجوی کارشناسی معدن دانشگاه تهران ورودی ۱۴۰۰ که روز شنبه هفتم آبان در جریان یورش نیروهای امنیتی به دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، توسط نیروهای لباس شخصی در حیاط دانشکده فنی بازداشت شده بود، شامگاه بیست و دوم آذر به قید وثیقه پانصد میلیون تومانی آزاد شد.

ابوالفضل بیدوکی دانشجوی مهندسی صنایع و  مصطفی موسوی دانشجوی مدیریت گردشگری دانشگاه یزد که سوم آذر بازداشت شده بودند، بیست و سوم آذر، هر کدام به قید وثیقه‌ی یک میلیارد و پانصد میلیون تومانی آزاد شدند.

بهراد صباغ دانشجوی مهندسی مکانیک ورودی ۹۸ دانشگاه امیرکبیر، دهم آبان توسط نیروهای امنیتی مقابل منزل خود بازداشت شد. گفته می‌شود بیست و سه روز پیش، این دانشجو از بند ۲۴۱ به بند شش زندان اوین منتقل شده است.

سرکاو غلامی دانشجوی رشته تربیت بدنی دانشگاه کُردستان، غروب روز سه‌شنبه بیست و دوم آذر، در مسیر حرکت به زادگاه خود جهت شرکت در مراسم ختم خواهرش، توسط نیروهای امنیتی ربوده شده است.

سید دانیال صدر، دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه خواجه‌نصیر ورودی ۹۷، روز پنج‌شنبه هفدهم آذر پس از این‌که نیروهای حراست او و دوستانش را که در خوابگاه مهمان بودند، مجبور به تخلیه خوابگاه کردند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است‌

مهدی فکری دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه تبریز ورودی ۱۴۰۰، روز هفدهم آذر طی یورش نیروهای امنیتی به خانه‌ی خود بازداشت و وسایل الکترونیکی او ضبط شده است. گفته می‌شود این دانشجو پیش از این در جریان سرکوب‌های داخلی دانشگاه توسط کمیته‌ انضباطی دانشگاه تبریز به مدت دو ترم تعلیق شده‌است.

در محکومیت احکام اعدام؛دیوار نویسی و تراکت نویسی توسط دانشجویان دانشگاه هنر شیراز در محکومیت قتل دولتی (اعدام).

محمدعلی کامفیروزی، وکیل پایه یک دادگستری و فعال دانشجویی سابق، بیست و سوم آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

میلاد عبدی دانشجوی مددکاری ورودی سال ۱۴۰۰ دانشگاه علامه طباطبایی که پس از ممنوع‌الورود شدن به دانشگاه در روز پانزده آبان در نزدیکی خوابگاه دانشجویی‌ توسط نیروهای لباس‌شخصی بازداشت شد، اکنون پس از گذشت چهل روز از بازداشت، پرده گوش او در زمان بازجویی پاره شده و اقدامی جهت درمان او صورت نمی‌گیرد.

روز چهارشنبه ۲۳ آذر چهار تن دیگر از دانشجویان دانشکده فنی دخترانه سنندج به نام‌های تینا خدری، ثنا خدامرادی، رضوان بازانی‌قلعه و هانیه چهاردولی مقابل درب خوابگاه دانشکده فنی دخترانه سنندج توسط نیروهای امنیتی ربوده شده‌اند.

دیوارنویسی در اعتراض به اعدام‌های (قتل دولتی) ظالمانه؛ خوابگاه علم‌الهدی دانشگاه چمران اهواز.

دانیال آیتی، دانشجوی کارشناسی برق دانشگاه شریف ورودی ۹۹ که در تاریخ هشتم آذر و در مسیر خوابگاه به دانشگاه بازداشت شده بود، بیست و چهارم آذر به قید وثیقه آزاد شد

پردیس توکلی دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران ورودی ۹۸، روز شانزده آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال یافت.

میلاد تحققی دانشجوی ترم آخر رشته‌ مهندسی نفت دانشگاه آزاد تهران مرکز، روز بیست و چهار آبان در بلوار سجاد مشهد بازداشت شد و پس از چهار روز به قید وثیقه آزاد شد. اما زمانی که بعد از گذشت ده روز با ابلاغیه‌ی رسمی به دادگاه مراجعه کرد، مجددا توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده و تحت بازجویی قرار گرفته‌است

مهران شهنوازی دانشجوی رشته شیمی دانشگاه دریانوردی چابهار، روز چهارده آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

سمیع آسریس دانشجوی سال آخر پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و اهل اشنویه که روز بیست و نه آبان پس از خروج از خوابگاه چمران این دانشگاه در خیابان طرزی مشرف به خوابگاه مورد حمله نیروهای لباس شخصی قرار گرفته و همراه با ضرب و شتم ربوده شده بود، پس از هیجده روز بازداشت، در روز شانزده آذر از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

امیرحسین آتش دانشجوی ادبیات دانشگاه خیام مشهد، معلم و شاعر، روز سی ام مهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از گذراندن مراحل بازجویی به زندان وکیل‌آباد مشهد انتقال یافت. علی‌رغم گذشت پنجاه و شش روز از بازداشت، این دانشجو همچنان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد و خبری از آزادی وی در دست نیست.

کسرا کریمی رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد کرج ورودی ۱۴۰۰، در تاریخ بیست و سوم مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان قزل حصار منتقل شده است. علی‌رغم گذشت شصت و سه روز، این دانشجو همچنان در بازداشت و بلاتکلیفی به‌سر می‌برد و خبری از آزادی وی در دست نیست.

گازگرفتگی در خوابگاه دانشکده‌ی هنر دانشگاه فارسان در دوشب متوالی

امیر انسانی دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد شهرقدس ورودی ۹۹، در تاریخ هفتم آبان در برابر دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

ارژنگ مرتضوی دانشجوی رشته علوم کامپیوتر دانشگاه خوارزمی کرج ورودی ۱۴۰۱، بیست و ششم آذر مقابل درب دانشگاه توسط نیروهای امنیتی و با همکاری حراست ربوده شده است. این دانشجو از روز بیست و سه مهر تا به امروز جهت ورود به دانشگاه ممنوع‌الورود بوده و امروز در پی تماس حراست برای دریافت کارت دانشجویی خود به دانشگاه مراجعه کرده بود.

مریم بلالپور دانشجوی مدیریت مالی دانشگاه شهید بهشتی ورودی ۹۸، در تاریخ بیست و یک آذر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌است

رضا رشیدی، دانشجوی کارشناسی ارشد نقشه‌برداری، دانشگاه تهران، تاریخ بازداشت: هیجدهم  مهر، تاریخ آزادی: بیست ششم آبان، به قید وثیقه پانصد میلیونی.

احمدرضا اندرز، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، دانشگاه تهران، تاریخ بازداشت: بیست و پنج آبان، تاریخ آزادی: بیست و ششم آذر، به قید وثیقه پانصد میلیونی.

صوفیا صاحبی، دانشجوی میکروبیولوژی، دانشگاه آزاد تهران شمال، تاریخ بازداشت: چهاردهم  آبان، تاریخ آزادی: بیستم آذر، به قید وثیقه.

ایلیا موگویی، دانشجوی مهندسی مکانیک، دانشگاه ازاد تهران شمال، تاریخ بازداشت: چهارم آبان، تاریخ آزادی: نوزده آذر، به قید وثیقه.

مریم مومنی، دانش‌آموخته سینما، دانشگاه سوره، تاریخ بازداشت: دوازده آبان، تاریخ آزادی: بیست و سوم آذر، به قید وثیقه.

هدی توحیدی، دانشجوی دکتری علوم سیاسی، دانشگاه علامه، تاریخ بازداشت: سی و یک شهریور، تاریخ آزادی: بیست و ششم آذر، به قید وثیقه.

مرضیه امیری، دانش‌آموخته علوم اجتماعی، دانشگاه تهران، تاریخ بازداشت: نهم آبان، تاریخ آزادی: بیست و ششم آذر، به قید وثیقه ششصد میلیونی.


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: