جنبش دانشجوئی آنچه را که دیکتاتور از آن وحشت داشت، بر سرش آورد!

اتحاد کارگران انقلابی ایران: جمهوری اسلامی شانزدهم آذر امسال را فراموش نخواهد کرد. براساس فیلم ها، تصاویر و گزارشات منتشر شده، حداقل سی و سه دانشکده و دانشگاه، در سراسر کشور، به شکل فعال روز دانشجو را گرامی داشتند. آنها امروز قدم بزرگی در مسیر اتحاد و همگرائی با جنبش کارگران و زحمتکشان بطور اخص، و با جنبش آزادیخواهی مردم کشورمان بطور عام به جلو برداشتند. شعارهای «فرزند کارگرانیم – کنارشان می مانیم» و «دانشجو کارگر – اتحاد اتحاد» را با «دانشجو بیدار است – از استبداد بیزار است» گره زدند، و الحاق به خیابان را در دستور کار خود قرار دادند.

واکنش جمهوری اسلامی به این پیشروی مانند دلقک کارنابلدی بود که از سوی تماشاچیان هو شده باشد، ولی کماکان سعی می کند هر چه در چنته دارد رو کند بلکه بتواند نظر بخشی از تماشاچیان را به خود جذب کند. حرکاتی که هر چه بیشتر انجام می شود، مخالفت های بیشتری دربین تماشاچیان ایجاد می کند، تا جائی که با پرتاب گوجه فرنگی گندیده از سوی تماشاچیان مواجه شده، و با شرمندگی صحنه را ترک می کند.

همه مسئولین حکومتی که برای لوث کردن روز دانشجو به دانشگاه ها گسیل شده بودند، یا برنامه اشان کنسل شد، یا فقط برای تعداد انگشت شماری حرف زدند، یا از سوی دانشجویان به شدت مورد سوال قرار گرفتند، یا مسخره شدند و یا با شعار مرگ بر دیکتاتور بدرقه شدند.

خنده های تلخ زاکانی که با شعار مرگ بر دیکتاتورِ دانشجویان بدرقه شد، در تاریخ سقوطِ دیکتاتوری ثبت شد.

گریه و زاری رئیسی، آیت الله قتل عام، که چهار دهه پیش، در سایه اقتدار دیکتاتوری مذهبی، هزاران جانِ شیفته را بردار کرده بود، آنجا که با چشمی اشک آلود از دردِ اقتدار مردم سنندج به خدا و پیغمبر قسم می خورد که من دیکتاتور نیستم و دیکتاتور مردمی هستند که مزدوری را که به من شیرینی تعارف کرده بود، طرد کردند، در تاریخ ماندگار شد.

حرکت نیروهای امنیتی، بسیجی و حراست، آنجا که مقابل دانشجویان صف کشیدند که دانشجو نتواند به صف پدران و مادران خود در خیابان بپیوندد، وحشت رژیم از شکوفائی درختِ مردمِ متحد را به تصویر کشید. این تصویر در موزه روند سقوط دیکتاتور بایگانی شد.

انکار حضور گسترده مردم در اکثر شهرها و کلانشهرهای کشور، بویژه حضور اکثریتی مردم تهران، توسط صدا و سیمائی که مجریانش همه امنیتی شده اند، اوج شامورتی بازی رژیم را به نمایش گذاشت. مجری ی که می پرسد در شهر چه خبر و گزارشگری که پاسخ می دهد که خوشبختانه مردم به فراخوان اغتشاشگران پاسخ ندادند.

این دلقک بازی ها با بگیر و ببند همراه شد. دانشجو را از مقابل دانشگاه ربودند. در دانشگاه به دانشجویان حمله کرده و به ضرب و شتم آنها پرداختند. از دانشجویان معترض عکس و فیلم گرفتند، و آنها را تهدید به تعلیق از تحصیل کردند.

امّا آنچه که رخ داد، سند افتخار دیگری شد برای جنبش دانشجوئی کشورمان، که در اوج شقاوت دیکتاتور در حمله به دانشجو و مردمِ خیابان، آزادی زندانی سیاسی را فریاد زدند. حصار امنیتی را شکسته و اینجا و آنجا به خیابان ملحق شدند. دانشجو کارگر – پیوندتان مبارک. پیوندی که نشان از هدف دار بودن جنبش انقلابی مردم کشورمان دارد. ما برای دوران پس از سقوط دیکتاتور نان و آزادی، عدالت و برابری را باهم می خواهیم.  

————————————

دانشکده ادبیات علامه، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه آزاد تهران مرکز واحد پونک، دانشگاه بهشتی، دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر دانشگاه خوارزمی، دانشگاه هنر و معماری پارس، دانشگاه تهران، دانشگاه جندی شاهپور اهواز، دانشگاه آزاد رشت، دانشگاه امیرکبیر، دانشکده دندانپزشکی آزاد اصفهان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده فنی مهندسی دانشگاه گیلان، دانشکده هنر و معماری گیلان، دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه سوره، دانشگاه علوم و تحقیقات، دانشگاه پلی تکنیک، دانشگاه خواجه‌ نصیرالدین طوسی، دانشکده برق علم و صنعت، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه آزاد رشت، دانشگاه شریف، دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تهران، دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم‌تربیتی دانشگاه تهران، دانشگاه چمران اهواز، دانشگاه پیام‌نور سنندج، دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه فنی مهندسی باهنر شیراز، و دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بهشتی دانشکده ها و دانشگاههائی هستند که امروز تداوم انقلاب را زندگی کرده، و رشته پیوند بین جنبش های اجتماعی و طبقاتی را بافتن آغازیدند.

تجمع دانشجویان دانشکده ادبیات علامه با شعارهای: پیش بسوی زندگی، زنانگی تنانگی – نافرمانی کنش‌گری، پیکار تا برابری.

هنر اعتراضی؛ دانشگاه هنر تهران. صبح روز ۱۶ آذر، خیابان فلسطین، قدم زدن با چکمه‌ی»س» که پای خودش در زندان است به سمت حراست کل دانشگاه هنر تهران، واقع در خیابان فلسطین.

در جریان تجمع امروز دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، یورش وحشیانه‌ی حراست و نیروهای لباس‌شخصی به دانشجویان معترض بی سابقه بوده است؛ به طوریکه یکی از دانشجویان را آنچنان مورد ضرب و شتم قرار دادند که بیهوش شده و روی چمن‌ها افتاد و برای فوریت‌های پزشکی امبولانس وارد دانشگاه شد.

اعتصاب دانشجویان دانشگاه آزاد تهران مرکز واحد پونک.

بیانیه و اعلام استعفای دسته‌جمعی اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشگاه بهشتی در روز دانشجو…… ما اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه ضمن همراهی با صدای تمام دانشجویان آزادی‌خواه همان‌گونه که در طول این مدت همواره نهایت تلاشمان را برای بازداشت‌شدگان، رفع احکام انضباطی و آگاهی‌بخشی حقوق دانشجویان و همراهی آنان کرده‌ایم، برای حفظ حرمت دانشگاه و ضمن هم‌صدایی با مردم، برای آزادی و سربلندی ايرانمان، بیان می‌داریم که در روز دانشجو به هیچ صحنه‌آرایی دروغینی تن نخواهیم داد و بدین وسیله استعفای خود را اعلام می‌داریم.

اعتصاب دانشجویان دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر دانشگاه خوارزمی در اعتراض به بازداشت و سرکوب دانشجویان

تجمع دانشجویان دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان. در این تجمع نیروهای حراست جهت سرکوب دانشجویان و پرونده‌سازی اقدام به فیلم‌برداری از دانشجویان معترض کرده‌اند.

برگزاری تجمع اعتراضی توسط دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس به مناسبت روز دانشجو.

برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران در محوطه دانشگاه با خواست آزادی دانشجویان زندانی.

  تحصن دانشجویان آزادیخواه در محوطه دانشگاه جندی شاهپور اهواز

برگزاری تجمع اعتراضی توسط دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان.

تحریم مراسم روز دانشجو  در دانشگاه آزاد رشت. دانشجویان در مراسم نمایشی روز دانشجو که توسط دانشگاه آزاد رشت برگزار شد شرکت نکردند.

بسیج و ماموران سرکوبکر برای جلوگیری از رسیدن دانشجویانِ دانشگاه امیرکبیر به سر درِ اصلی دانشگاه دست در دست هم راه دانشجویان را سدّ کردند. وحشت رژیم از پیوستن مردم و دانشجویان به همدیگر است.

دانشجویان دانشکده دندانپزشکی آزاد اصفهان اعتصاب کردند

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان.

دانشجویان دانشکده هنر و معماری همراه با دانشجویان دانشکده فنی مهندسی دانشگاه گیلان در اعتراض به بازداشت و سرکوب دانشجویان اعتصاب کردند.

دانشجویان دانشگاه سوره که در اعتصاب کامل به سر برده و در امتداد آن قصد برگزاری تجمع را داشتند، با ممانعت نیروهای پرتعداد حراست که در حال گشتزنی و چک کردن کارت دانشجویی و همچنین یادداشت اسامی دانشجویان بودند مواجه شدند. دانشجویان را از دانشگاه بیرون کردند.

حرکت دانشجویان دانشگاه علامه به سمت مرکز شهر با شعار فرزند کارگرانیم – کنارشان می مانیم

دانشجویان دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان در «روز دانشجو» با سر دادن شعار تجمع اعتراضی برپا کردند.

تجمع دانشجویان در دانشگاه علوم و تحقیقات با وجود برف و سرمای شدید، مقابل ساختمان ابن سینا.

با وجود جو امنیتی شدید و حضور پرشمار نیروهای حراست و لباس شخصی، دانشجویان در پردیس مرکزی دانشگاه تهران تجمع کرده و شعار «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه تهران در طی ساعت گذشته چند بار برای تشکیل تجمع اعتراضی تلاش کردند که هر بار با یورش نیروهای حراست به سرکردگی حسین ایزدیار، معاون حراست دانشگاه، و در حضور علیرضا وجهی، معاون دانشجویی دانشگاه، مواجه شدند.

حرکت دانشجویان معترض دانشگاه پلی تکنیک به سمت درب اصلی دانشگاه (درب حافظ) با شعار آزادی، و بسیجی بی غیرته – قاتل این ملته.

دانشجویان دانشگاه خواجه‌ نصیرالدین طوسی در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان دست به تجمع اعتراضی زدند.

درگیری حراست با دانشجویانی که در میدان علوم دانشگاه فردوسی مشهد تجمع کردند

دانشجویان دانشکده برق علم و صنعت اعتصاب کردند.

دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان در اعتراض به بازداشت و سرکوب دانشجویان دست به اعتصاب زده اند.

دانشجویان دانشگاه بهشتی در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان در «روز دانشجو» با خواندن سرود به تجمع اعتراضی دست زده اند.

دانشجویان دانشگاه امیر کبیر با خواست آزادی زندانیان سیاسی وارد تظاهرات شدند. دانشجویان با سردادن شعارهایی در مقابل ساختمان دانشکده ریاضی دست به تجمع اعتراضی زدند.

اعتصاب دانشجویان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران در اعتراض به بازداشت و سرکوب دانشجویان در روز دانشجو.

دانشگاه آزاد رشت در اعتصاب کامل به سرمی برد.

پیام حمایتی امیرحسین مرادی و علی یونسی دانشجویان زندانی دانشگاه شریف از زندان اوین به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو.

اعتصاب دانشجویان دانشکده مهندسی شیمی و محیط زیست دانشگاه تهران و پخش تراکت با تصویر محمد مقیمی در سطح دانشگاه و درخواست استعفای وی از ریاست دانشگاه تهران

بیانیه مشترک دانشگاه تهران، دانشگاه علامه‌ طباطبایی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه بهشتی، دانشگاه الزهرا، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در ارتباط با روز دانشجو: …. ما دانشجویان در اتحاد با دیگر اقشار جامعه و تمامی مردم، در این روز به دانشگاه‌ها می‌آییم و خانه‌‌ی‌مان را از دشمنان‌مان پس می‌گیریم.

روز گذشته دانشجویان دانشکده‌ی روان‌شناسی و علوم‌تربیتی دانشگاه تهران در اعتراض به برنامه‌ای حول محور اعتراضات دانشجویی که به میزبانی بسیج دانشجویی و با حضور بیژن عبدالکریمی برگزار شد،  برنامه را تحریم کردند و در مقابل تالار کوثر با وجود حضور نیروهای حراست، دست به تجمع زدند.

روز گذشته حراست دانشگاه شریف برای جلوگیری از تجمع دانشجویان با آنها به مقابله و درگیری پرداخت.

روز گذشته دانشجویان دانشگاه چمران اهواز در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان و همبستگی با اعتراضات مردمی دست به تحصن و تجمع زدند.

سوران محمدی دانشجوی ترم سه حقوق دانشگاه پیام‌نور سنندج، دوازدهم آذر در مسیر دهگلان به سنندج توسط نیروهای امنیتی ربوده شده است.

سه تن از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر دقایقی پیش جلوی درب دانشکده برق و کامپیوتر توسط لباس‌شخصی‌ها و یک سمند سفید ربوده‌ شدند. آرین حیدری دانشجوی مهندسی صنایع ورودی ۹۸، امیرحسین گرشاسبی دانشجوی صنایع ورودی ۹۸، و عرفان زارعی دانشجوی برق ورودی ۹۷ سه دانشجوی ربوده شده هستند.

محمدرضا کمالی سروستانی دانشجوی معماری دانشگاه فنی مهندسی باهنر شیراز، طی دادگاهی به تاریخ ۲۴ آبان و به قضاوت قاضی ساداتی، به پنج سال زندان و دو سال ممنوع خروجی و ابطال گذرنامه محکوم شده است.

محمدامین افتخاری و محمد حسین رحمتی  دانشجویان مواد دانشگاه خواجه‌نصیر، پانزدهم آذرماه در تقاطع ولیعصر و میرداماد طی یورش نیروهای لباس‌شخصی توسط یک خودروی پژو پارس ربوده شده و به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال یافتند.

یوسف تیموری دانشجوی جامعه‌شناسی ورودی ۹۸ دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بهشتی، به حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی افشاری به دو سال حبس تعلیقی (به مدت پنج سال) و تهیه پژوهش‌نامه‌ای در ۱۱۰ صفحه پیرامون وطن‌دوستی٫ ادب و آسیب‌رسانی به افکار عمومی محکوم گردید.


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: