پیام دانشجو خطاب به دیکتاتور: تعلیق کنید تعطیل می کنیم

سه شنبه پانزدهم آذرماه، در آستانه روز دانشجو، دانشکده ها و دانشگاههای سراسر کشور دوشادوش اعتراضات سراسری دیگر اقشار مردم، در پاسخ به فراخوان داده شده از سوی دانشجویان، کارگران و دیگر اقشار مردم، اعتراضات خود به دیکتاتوری را به اشکال گوناگون به نمایش گذاشتند. گرامیداشت یاد شهدای انقلاب زن زندگی آزادی، مطالبه آزادی زندانیان سیاسی و بویژه دانشجویان بازداشت شده، اعتراض به حضور مسئولین حکومتی و دیگر سرسپرده گان به حکومت در دانشگاه به بهانه روز دانشجو، و پادگانی کردن مراکز تحصیلی توسط نیروهای امنیتی از مواردی هستند که اعتراضات دانشجویان حول آنها برگزار شد.

مدیریت دانشگاه های سپهر اصفهان و ملایر روز گذشته خطاب به دانشجویان اعتصاب کننده طی اطلاعیه هائی جداگانه آنها را تهدید کرده اند که در صورت عدم حضور دانشجویان در کلاس درس آنها را به تعلیق و معرفی به کمیته های انضباطی تهدید کردند. نتیجه این تهدیدها این شده که اعتراضات دانشجویان با اعتراضات سراسری سه روزه کارگران، اصناف، کسبه و دیگر لایه های اجتماع پیوند خورد. دانشجویان خطاب به آنها می گویند تعلیق کنید تعطیل می کنیم

دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده شیمی، دانشگاه هنر اصفهان، علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران، دانشگاه شریف، دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر، دانشکده‌ی زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، دانشکده‌ی زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، دانشگاه فنی دخترانه سنندج، دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشگاه علوم و تحقیقات، خوابگاه دخترانه دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه آموزش عالی سپهر اصفهان، دانشگاه ملایر، علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه آزاد تهران مرکز واحد سوهانک، برق دانشگاه تهران، دانشگاه فنی شمسی پور، دانشگاه امام محمدباقر ساری، دانشگاه علوم و تحقیقات، دانشگاه شاهرود، دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه، دانشگاه کردستان، و دانشگاه سمنان از جمله دانشگاه هائی هستند که اخبار اعتراضات آنها با عکس و فیلم رسانه ای شده است.

———————————————————————

دانشجویان دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر تجمع اعتراضی برپا کرده اند. اساتید دانشجو – اتحاد اتحاد.

ما همکلاسی های زندانی خود را فراموش نمی کنیم. تصاویر دانشجویان زندانی و بازداشتی دانشگاه علامه طباطبایی، هستی امیری، نازیلا معروفیان، آرش صادقی، ملیکا قراگوزلو،  میلاد عبدی و رادبه کشاورز در دستان دانشجویان معترض.

قدردانی جمعی از دانشجویان مهندسی شیمی از اساتید دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز و دانشکده شیمی برای امضای بیانیه اخیر اساتید دانشگاه علم و صنعت حمایت از خواسته‌های دانشجویان: از اینکه در این روزهای سخت و ملتهب در کنارمان ایستادید و شجاعانه حمایت خود را از شنیده شدن صدای دانشجویان و خواسته‌هایشان ابراز کردید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

تجمع جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان در مقابل آمفی تئاتر توحیدخانه در اعتراض به مراسم نمایشی گرامیداشت ۱۶ آذر با حضور صفار هرندی و مهران رجبی که با شعار و بحث همراه بود و در ادامه به لغو برنامه مهران رجبی منجر شد.

گروهی از دانشجویان دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به بازداشت‌ دانشجویان و شیوه‌نامه انضباطی جدید، که در آن حق اعتراض و تجمع از آن‌ها گرفته شده به شکل نمایشی در بلندی‌های دانشکده با چشمان و دهان بسته در سکوت تمام ایستادند.

زاکانی به دانشگاه شریف رفته است. صحن دانشگاه چندساعتی‌ست که شاهد حضور پررنگ نیروهای حراست است و کارکنان حراست در گروه‌های چند نفره در دانشگاه گشت می‌زنند و هر تجمع احتمالی را متفرق می‌کنند.

دانشجویان دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر به استقبال ۱۶ آذر دست به تجمع اعتراضی زده‌اند. ندای آزادی آزادی آزادی دانشکده را فراگرفته است. «گرونی تورم بلای جون مردم»، «حجاب و گشت ارشاد مرگ بر استبداد»، «جوانرود پیرانشهر چشم و چراغ کشور».»

دانشجویان تعلیقی دانشگاه علامه خواهان ورود به دانشگاه هستند، اما درب‌های دانشگاه بسته شده‌است. دانشجویان در داخل دانشگاه به حمایت از دانشجویان تعلیقی برخاسته‌اند.

دانشجویان دانشکده‌ی زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران در‌ حرکتی نمادین، تابلوی اعلانات بسیج دانشجویی را که با سواستفاده از عبارت «از خون جوانان وطن لاله دمیده» به چهلم حادثه‌‌ی شاهچراغ اشاره کرده بود، با نام کشته شدگان اعتراضات اخیر ۱۴۰۱ و تلاش‌گران راه آزادی، مزین کردند.

دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی روی در اتاق اساتید دانشکده نوشتند: انقلاب در راه است فراموش نمی کنیم.

اعتصاب سراسری دانشگاه فنی دخترانه سنندج وارد دومین روز خود شد.

اعتصاب سراسری دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل: بسیاری از کلاس ها و امتحان‌ها به دلیل اعتصاب دانشجویان این دانشگاه برگزار نشده و لغو شدند.

جو پادگانی و امنیتی شدید در دانشگاه علوم و تحقیقات در آستانه روز دانشجو

حمایت دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی از جنبش «زن، زندگی، آزادی» و روز ۱۶ آذر، روز دانشجو. دانشجویان تابلوهای اعلانات را با شعارهای حمایتی از انقلاب زن زندگی آزادی تزئین کردند.

شعارنویسی دانشجویان خوابگاه دخترانه دانشگاه بوعلی سینا در حمایت از اعتصابات ۱۶ آذر ماه

دانشجویان دانشکده‌ی زبان‌ها و ادببات خارجی دانشگاه تهران که در حال حاضر در اعتصاب حداکثری به سر می‌برند، خواهان آزادی هم دانشکده‌ای خود، محمدصادق صاقی هستند. محمدصادق صادقی دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی، ۴ آبان در مسیر دانشکده توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و همچنان در زندان فشافویه به سر می‌برد. دادگاه محمدصادق صادقی قرار است روز ۱۶ آذر به قضاوت قاضی صلواتی برگزار شود.

مسئولین دانشگاه آموزش عالی سپهر اصفهان برای وادار کردن دانشجویان به شکستن اعتصاب، آنها را تهدید کردند. غیبت در روزهای چهاردهم تا شانزدهم  برای اساتید و دانشجویان غیرموجه بوده و قطعا لحاظ می گردد.

تهدید مسئولین دانشگاه ملایر برای شکستن اعتصاب دانشجویان: غیبت شما در کلاس درس امروز ثبت و منجر به ایجاد سابقه آموزشی-انضباطی و در صورت تداوم، حذف درس و احضار به کمیته انضباطی خواهد شد. لطفا در کلاسهای درس خود شرکت نمائید.

بیانیه جمعی از دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و اعلام اعتصاب سه روزه: ….. ما جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی اعلام می داریم همراه با دیگر دانشگاهیان و مردم به اعتصابات روز 14 ، 15 و 16 آذرماه می پیوندیم.

دانشجویان دانشگاه آزاد تهران مرکز واحد سوهانک، در و دیوار دانشگاه را با عکس شهدای انقلاب تزئین کرده اند. قسم به خون یاران – ایستاده ایم تا پایان

تجمع امروز دانشجویان دانشگاه شریف در اعتراض به حضور زاکانی، شهردار تهران در این دانشگاه.

یاد زهرا جلیلیان دانشجوی دکترای برق دانشگاه تهران که روز ۱۲ آذر تحت فشار حریصانه‌ی استاد راهنمای خود مبنی بر بهره‌برداری از مقاله‌ی بین‌المللی این دانشجو در نشریه‌ی «طبیعت» خودکشی کرد و یک روز پس از آن بدلیل جراحات وارده جان خود را از دست داد، توسط جمعی از دانشجویان این دانشکده، یادش گرامی داشته شد.

جمعی از دانشجویان دانشگاه بهشتی محوطه دانشگاه را به اسامی و تصاویر شهدای جنبش انقلابی و دانشجویان بازداشتی مزین کردند.

دو دانشجوی دانشگاه فنی شمسی‌پور تهران به نام‌های مهدی صفایی دانشجوی ترم چهار الکترونیک و علی دهقان دانشجوی ترم سه الکترونیک، روز یکشنبه ۱۳ آذرماه توسط نیروهای‌ امنیتی بازداشت شده‌اند.

محمدجواد شریفی دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه امام محمدباقر ساری و ورودی ۱۴۰۰، بازیگر تئاتر و سینماگر، روز ۱۴ آبان ۱۴۰۱ توسط اطلاعات سپاه بازداشت و به بخش امنیتی زندان تیرکلای ساری منتقل شده است.

آیدا عمیدی، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد شیمی‌فیزیک دانشگاه علوم تحقیقات، شاعر و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران را، روز ۱۴ آذر طی یورش نیروهای امنیتی به واحد آپارتمانی وی و شکستن قفل خانه و ایجاد رعب و وحشت برای همسایگان، بازداشت کردند.

روزبه سوهانی، دانش‌آموخته‌ی مهندسی معدن دانشگاه شاهرود، شاعر و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران را، روز ۱۴ آذر طی یورش نیروهای امنیتی و شکستن قفل خانه وی، بازداشت کردند.

سه دانشجوی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه به نام‌های امیرحسین بلال‌پور، عرفان خستوی و زانیار غریب که روز گذشته مورخ ۱۴ آذر مقابل متروی تئاتر شهر بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

دو هفته از بازداشت نیلوفر نجف‌پور دانشجوی رشته محیط‌زیست دانشگاه کردستان ورودی ۹۹ میگذرد و مراجع امنیتی جواب روشنی نسبت به وضعیت او مبنی بر آزادی ارائه نمی‌دهند.

فاطمه گرجی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه سمنان که در تاریخ ۲۲ مهر ۱۴۰۱ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، با اتهامات «اهانت به مقدسات اسلام، برهم زدن امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی، توهین به مقامات و مسئولین و اخلال در نظم و آسایش عمومی»، به تحمل یک سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال ممنوعیت از خروج از کشور و ممنوعیت در تمام گروه ها و احزاب سیاسی و اجتماعی، محکوم شد.


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: