دیدار نخست وزیر عراق با مقامات جمهوری اسلامی

محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق به تهران رفت و با رئیسی و خامنه ای دیدار کرد. موضوع مرکزی مذاکرات سودانی در تهران از بین بردن نیروهای مسلح ایرانی مستقر در اقلیم کردستان بوده است .

با گسترش جنبش انقلابی در سراسر ایران و بویژه در کردستان جمهوری اسلامی سعی کرد تا با موشک باران و بمباران مقر گروه های اپوزیسیون در اقلیم، آنها را تشویق به مداخله مسلحانه در جنبش انقلابی در ایران کند. البته رژیم اسلامی در این کار موفق نبود و گروه های کردی هم در این دام نیفتادند.

در ادامه ی چنین سیاستی حالا جمهوری اسلامی، رژیم عراق را که به دلیل واردات برق و گاز از ایران مبالغ هنگفتی بدهکار است زیر فشار گذاشته تا بر اپوزیسیون مستقر در عراق فشار وارد کند. میزان بدهی عراق به جمهوری اسلامی بایت گاز چیزی در حدود 1.692میلیارد دلار است. میزان بدهی عراق در مورد برق چیزی در حدود پنج میلیارد دلار است. جمهوری اسلامی برای پیشبرد سیاست های ارتجاعی خود در عراق از اهرم اقتصادی استفاده می کند.

فساد بی حد و حساب در ادارات و دولت عراق که نتیجه روی کار آمدن یک نئولیبرال بی کفایت است این رژیم را که در دوره دیکتاتوری صدام حداقل می توانست روی پای اقتصادی خود بایستد به یک رژیم ناتوان تبدیل کرده است که مجبور شده در مقابل درخواست های ملاهای تهران برای سرکوب اپوزیسیون مستقر در عراق امتیاز بدهد.

آن بخش از اپوزیسیون ایران که چشم به کمک های امپریالیستی دارند و در دالان های پارلمان های اروپا و آمریکا می لولند می بایست سرنوشت عراق را مقابل خود قرار دهند. خلاص شدن از شر یک دیکتاتور و افتادن به دام لابیرنت های امپریالیستی نتیجه ای جز فلاکت و بدبختی برای مردم ندارد. سرنوشت افغانستان و عراق باید همیشه جلوی روی ما باشد.


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: