جنبش دانشجوئی به کدام سو می رود؟

اتحاد کارگران انقلابی ایران: سه شنبه نُهم آذرماه شاهد اعتراضاتِ رسانه ای شده در حداقل هفت دانشگاه کشور هستیم. پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد ساری، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شریف، و دانشگاه کردستان از مراکزی هستند که اخبار اعتراضاتشان به صورت فیلم و عکس رسانه ای شد.

آز آن سوی دانشجوربائی، اخراج اساتید و صدور احکام زندان چند ساله علیه زندانیان هم چنان در دستور کار رژیم بوده است. در کنار این سیاست، مطابق شیوه ای که رژیم برای ایجاد شکاف در بین صفوف کارگران بکار می گیرد، اینجا نیز امروز خبردار شدیم که رئیس صندوق رفاه دانشجویان با وعده افزایش میزان وام دانشجوئی و یا تبدیل زمان بازپرداخت وام آنها از سه سال به پنج سال، بدنبال یافتن روزنه ای در بین صفوف  دانش جویان برآمده اند. پاسخ دانشگاهیان به سرکوب امّا بسیار قابل تامل بوده و نشان از برداشته شدن قدمی جدّی از سوی دانشجویان در مسیر همگرائی میان دانشگاه و خیابان دارد.

یک: در بسیاری از دانشگاه ها اساتید وارد فاز حمایت از دانشجو شده اند. حمایت دوجانبه استاد از دانشجو، و برعکس، شکل گرفته و در حال تکثیر شدن است.

دو: تاثیرپذیری دانشجویان، و صد البته دانش آموزان از خیابان، و برعکس شکل گرفته است. دانشجویان که تا قبل از این در بسیاری از مواقع طرح کننده شعار بودند، اکنون شعارهای خیابان را به داخل دانشگاه می برند. «فقر فساد گرونی – می ریم تا سرنگونی»

سه: حرکت خودجوش دانشجویان در شب گذشته که در پی باخت تیم ملی فوتبال در مقابل امریکا در تعدادی از دانشگاهها شکل گرفت، متاثر از آن چه بود که قبل از آن در خیابان های شهرهای کشور رخ داده بود. رشت، تهران، سنندج و ……شکست سناریوسازی رژیم در ارتباط با بهره برداری از بازیکنان تیم ملی برای سرکوب و به حاشیه راندن جنبش انقلابی، را در خیابان ها با جشن و پایکوبی، و پرتاب فشفشه به آسمان جشن گرفته بودند.

چهار: جنبش دانشجوئی از لاکِ اخص دانشجوئی خارج شده است. مبارزات از خیابان و کارخانه و محله به دانشگاه، و برعکس، در جریان و به شکل های گوناگون در حال ایجاد پیوند بین خود هستند. شعار علیه فقر و گرانی، را به شعار زن زندگی آزادی پیوند زده اند. زن زندگی آزادی با مطالبه برابری در حال پیوند خوردن است.

پنج: علیرغم سرکوب خشنی که از سوی رژیم بکار گرفته می شود، به نظر می رسد که قطب بندی ها روشن تر شده، و رنگ و روی طبقاتی به خود می گیرد.

——————————————

جمعی از دانشجویان پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در حمایت از اساتید تئاتر حمید پورآذری و سهیلا گلستانی، در دپارتمان نمایش و موسیقی این دانشکده تحصن کردند.

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد ساری به شیوه‌نامه انضباطی جدید و سرکوب دانشجویان در هفتاد و پنجمین روز اعتراضات. آنها دیوارهای محوطه داخلی دانشگاه و کلاسهای درس را مملو از دست نوشته ها و دیوارنویسی های اعتراضی کردند.

دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در ابتکاری جالب توجه محوطه دانشگاه را با قایق های کاغذی مزین به نام کیان و دیگر جانباخته گان جنبش انقلابی آراستند.

بیانیه دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در حمایت از اعتراضات مردمی و محکومیت اقدامات امنیتی در فضای دانشگاه

در پی باخت تیم ملی فوتبال مقابل امریکا، که رژیم برای بهره برداری تبلیغاتی از برد آنها کیسه دوخته بود، واکنش دانشجویان دانشگاه شریف را به همراه داشت. دانشجویان این باخت را با رقص و پایکوبی جشن گرفتند.

واکنش دانشجویان دانشگاه کردستان به شکست پروژه رژیم برای استفاده تبلیغاتی از فوتبال رقص و پایکوبی بود. دانشجویان با اجتماع در محوطه بیرونی دانشگاه به رقص و پایکوبی پرداختند.

صوفیا صاحبی دانشجوی کارشناسی میکروبیولوژی دانشگاه آزاد تهران شمال ورودی ۹۹ و سردبیر نشریه ادبی شاخه‌نبات، شامگاه شنبه چهاردهم آبان طی یورش نیروهای امنیتی به منزل خود بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

شایان پاداش دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کردستان و دانشجوی رشته‌ی دندانپزشکی این دانشگاه، روز سه‌شنبه هشتم آذرماه در محوطه‌ی دانشگاه توسط نیروهای امنیتی ربوده شده است.

مریم دریسی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور ساوه به سه سال حبس تعزیری محکوم شد

ماهان گچپزان دبیر کل شورای صنفی دانشگاه تهران و دانشجوی روانشناسی ورودی ۹۹ این دانشگاه، که روز ۸ آبان در دانشکده روانشناسی بازداشت شده بود، با گذشت سی روز از زمان بازداشت به قید وثیقه یک میلیارد و صد میلیون تومانی آزاد شد.

الهه کریمی دانشجوی حسابداری دانشگاه زند که در روز یازدهم مهرماه بازداشت و در زندان عادل‌آباد شیراز نگهداری می‌شد، هشتم آذر به قید وثیقه آزاد شد و در ادامه حکم پابند الکترونیکی به شعاع هزارمتر برای او اجرایی خواهد شد.

سینا نعیمی دانشجوی اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی کردستان، روز یکشنبه ششم آذرماه توسط نیروهای امنیتی داخل محوطه‌ی دانشگاه ربوده شده است.

علیرضا پورصفر دانشجوی مهندسی هوافضا و فعال دانشجویی دانشگاه خواجه‌نصیر که نیمه‌شب هفتم آبان ضمن تفتیش منزل و ضبط تمامی لوازم الکترونیک، توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شد، با وجود گذشت یک ماه، هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برد

علی ابراهیمی دانشجوی فلسفه دانشگاه تهران ورودی ۱۴۰۰، روز یک‌شنبه ۲۹ آبان در راه بازگشت از محل کار توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ( فشافویه) منتقل شده است.

آیدین غفاری دانشجوی ترم پنج پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، صبح امروز از منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی ربوده شده است.

دکتر شمسی عباسعلی زاده استاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، طی حکمی تا اطلاع ثانوی از حضور در دانشگاه و فعالیت‌های اموزشی منع شدند! علت این حکم، گزارش حمایت دکتر عباسعلی زاده از دانشجویان و اعتراضات دانشجویی و‌ حضور‌ در تجمع پس از فوت آیلار حقی در بیرون دانشگاه مطرح شده است. براساس ابلاغیه‌ی جدید وزارت علوم، هزینه‌های آزادسازی مدرک تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تا حدود شش برابر افزایش یافته است. براساس این ابلاغیه دانشجویان اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور و اپلای را داشته باشند، جهت آزادسازی مدرک، باید هزینه‌‌های سنگینی به وزارت علوم بپردازند که این میزان نسبت به منطقه و رشته متفاوت است.


کانال تلگرامی اتحاد کارگران

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: