اعتصابات کارگری رو به گسترش است

اتحاد کارگران انقلابی ایران: امروز دوشنبه ۷ آذرهم «کارگران شرکت صنعتی تولیدی مرتب» در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماه حقوق معوقه برای سومین روز متوالی اعتصاب کرده و مقابل شرکت دست به تجمع زدند. کارگران شرکت فیروز و کاشی الوند هم به اعتصابات پیوستند. در عین حال چهار هزار کارگر ذوب آهن اصفهان نیز در حالی سومین روز اعتصاب خود را پشت سر می گذارند که خط های بارگیری مختل شده، کارگران اعتصابی  واگن ها را تخليه نكرده اند و جرثقيلها را  خاموش كرده و راننده ها نیز به اعتصاب پيوسته اند.

امروز اعتصابات کامیونداران و رانندگان نیز ادامه یافت و با نمایان شدن علائم کمبود کالاهای حیاتیِ وارداتی در اثر اعتصاب کامیونداران و رانندگان، سازمان حمل و نقل درخواست فوری برای اعزام ناوگان به بندر خمینی برای حمل فله ای کالاها کرده است.  

 دور جدید اعتصابات کارگری که از روز ۵ آذر با اعتصاب ۶ شرکت تولیدی و اعتصاب کامیونداران آغاز شده میرود تا مرزهای جدیدی در گسترش اعتصابات به جای گذارد که مشخصه اصلی آن تاثیر دو سویه بر خیزش انقلابی حاضر است. از یک سو خیزش انقلابی با اعتصابات کارگری که عامل تضعیف رژیم سرکوبگر است تقویت می شود، و از سوی دیگر در برخی از واحدهای تولیدی از جمله ذوب آهن، کارگران با طرح مطالبه افزایش دستمزد به شیوه تعرضی به خوبی سطح بالایی از هوشیاری شان در درک شرایط جدید و احتمال بدست آوردن مطالبات را در سطحی فراتر به نمایش گذاشته اند. حاکمیت از تاثیرات گسترده و دامنه داری که موج اعتصابات کارگران در بخش های صنعت و حمل و نقل شهری و بین شهری می تواند در گسترش دامنه خیزش انقلابی و رادیکالیسم این جنبش و پیوند عمیق مطالبات آزادیخواهانه و عدالت طلبانه باقی بگذارد در وحشت است. یک نمونه از این وحشت را می توان در بازداشت خبرنگاران کارگری دید. با این حال این بازداشت های سرکوبگرانه نمی تواند مانع انتشار اخبار و گزارش های کارگری شود. چنانچه هم اکنون بخشنامه های سازمان حمل و نقل در خصوص اعتصابات کامیونداران پنهان نمانده است. اعتصاب رانندگان و کامیونداران چنانچه درخواست فوری این سازمان حاکی است می‌رود تا سوخت‌رسانی در عرصه اقتصاد رژیم را با مختل کردن حمل و نقل کالاهای حیاتی دچار مشکل اساسی سازد. این یکی از عرصه هایی است که می تواند رژیم را فلج و کاملا زمین گیر کند. این در حالی است که هم اکنون خبرهای غیر رسمی از پیوستن بخشی از حمل و نقل شهری به اعتصابات خبر می دهد؛ اخباری که اگر قطعیت یابد شاهرگ های ارتباط شهری هم دچار اختلال جدی خواهد شد. ‏

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: