موج اعتصاب کامیونداران

اتحاد کارگران انقلابی ایران: در ادامه انتشار اخبار اعتصابات کارگری در واحدهای تولیدی و از جمله در ذوب آهن اصفهان، مجموعه خبرهایی نیز در باره آغاز اعتصاب کامیون داران در روز یکشنبه ۶ آذر ماه در شبکه های اجتماعی انتشار یافت. کامیونداران برای اولین بار طی خیزش انقلابی بطور گسترده در ده شهر اعتصاب کردند. اعتصاب در میان کامیونداران استان قزوین، منطقه شاهپور اصفهان، جاده بومهن به تهران، کرمانشاه و بندرعباس برای دومین روز، کاشان، مرز باشماقِ مریوان، مرند و حومه، شیراز و همچنین معدن طلای موته اصفهان صورت گرفت.

این اعتصاب در حالی آغاز شده است که کارگران خودروسازیِ مرتب در ادامه اعتصاب و اعتراض به خاطر عدم دریافت ۹ ماه حقوق، روز یکشنبه در تجمع اعتراضی خود شعار دادند: « نون و پنیر و پونه / ما همه گشنمونه. وعده‌وعید نمی‌خوایم، ما حقمونو می‌خوایم».

آغاز اعتصاب کامیونداران در ده منطقه کشور علیرغم وعده تعلق «سوخت ترمیمی» به آنان صورت گرفته است. در حالی که کامیونداران مشکل تن بر کیلومتر، لاستیک، روغن، لوازم یدکی و کمبود سهمیه سوخت دارند، دولت هر بار که خطر اعتصاب را جدی می بیند برای درهم شکستن وحدت کامیونداران وعده سوخت ترمیمی به آنان می دهد و بلافاصله پس از موفقیت در اختلاف اندازی و جلوگیری از اعتصاب، همان وعده ها را هم به حال خود رها می کند و سوختی به کارت ها اضافه نمی کند. اعتصاب کامیونداران این بار در شرایط یک خیزش انقلابی گسترده آغاز شده است که از میان بردن ریشه اساسی معضل کامیونداران و تغییر کلیه سیاست های ناعادلانه ی حوزه حمل و نقل بین شهری از پیامدهای موفقیت آن است. از این رو تداوم و گسترش این اعتصاب، همچنین وارد شدن پایانه ها و کارکنان بندرها و پیوستن حمل و نقل شهری به اعتصابات می تواند نقش مهمی در زمین کردن حاکمیت و به زانو درآوردن آن ایفا نمایند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: