اعتصابات کارگری در واحدهای تولیدی

اتحاد کارگران انقلابی ایران: اعتصابات کارگری در واحدهای تولیدی پس از یک دوره کوتاه اکنون تقریبا خصلت رومزه یافته و هر روز خبرهایی در مورد اعتصاب کارگران در واحدهای مختلف تولیدی گزارش می شود. امروز شنبه ۵ آذر کارگران شیفت صبح تمام بخش ها در شرکت ذوب‌آهن اصفهان در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولین دست به اعتصاب زده و در محوطه شرکت تجمع کرده‌اند و بار دیگر بر مطالبه افزایش دستمزد تاکید کردند.

کارگران شرکت صنعتی تولیدی مرتب (سیف خودرو) در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماه معوقات مزدی  دست به اعتصاب زدند.

‏کارکنان و کارگران کارخانه لوازم خانگی پارس قزوین دست از کار کشیدند.

کارگران اعتصابی کارخانه لوازم خانگی در شهر صنعتی در الوند شعار دادند: «کارگر داد بزن، حقت رو فریاد بزن»

کارگران شرکت سرماآفرین واقع در شهرک صنعتی البرز در اعتراض به سطح نازل دستمزدها اعتصاب کرده و در محوطه کارخانه دست به تجمع  زدند

در شرایط انقلابی کنونی که مبارزه گسترده ای در بیش از دو ماه اخیر علیه حاکمیت در کل کشور جریان دارد، اعتصابات کارگری فشار را بر حاکمیت افزایش می دهد. حاکمیت که گرفتار ریزش نیروی سرکوب، فروریزی کامل مشروعیت در میان اکثریت مردم و درگیری های گسترده شبانه روزی خیابانی در دهها شهر کشور است، به هیچ وجه مایل نیست جنبش مطالباتی در شرایط کنونی به اعتراضات جاری مرتبط شود. از این رو در مواردی سعی می کند با  خرید زمان از طریق وعده های توخالی یا عقب نشینی های جزئی نسبت به مطالبات کارگران و مزد و مستمری بگیران، فاصله میان جنبش مطالباتی با خیزش انقلابی را حفظ کند؛ اما همین ترس از پیوند جنبش مطالباتی مزد، حقوق و مستمری بگیران با خیزش انقلابی مردم، نقطه ضعف مهم حاکمیت است که می تواند به جنبش مطالباتی در شرایط کنونی خصلت تعرضی دهد و پیوند با خیزش اعتراضی زیر پوشش مطالبه گری مستمر و پیگیر و اتحاد مزد و حقوق بگیران بر پایه آن بنا شود. به نظر می رسد درک همین نقطه ضعف حاکمیت و دیدن نور رهایی در انتهای تونل سیاه سرکوب و بی حقی و فلاکت، بخشی از کارگران واحدهای بحران زده تولیدی را به ازسرگیری اعتراضات و پیگیری مطالباتی تشویق کرده است.  از آنجا که مطالبه رسمی اعتصاباتی که روز شنبه ۵ آذر صورت گرفته مسایل معیشتی و دستمزد است و حمایت از خیزش انقلابی بخشا غیرمستقیم مطرح است، نسبت به اعتراضات و رویارویی های مستقیم خیابانی هزینه انسانی زیادی بر کارگران اعتصابی و معترض تحمیل نمی شود. از سوی دیگر اعتصابات کارگری در شرایطی از سر گرفته شده که چشم انداز تغییر توازن قوا به سود نیروهای انقلابی در سطح جامعه مطرح است و در صورت شکل گیری قدرت دوگانه، کارگران می توانند اعتصابات را به کنترل کارگری در واحدهای تولیدی پیوند دهند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: