گسترش اعتصابات کارگری عامل تعادل آفرین در خیزش انقلابی

اتحاد کارگران انقلابی ایران: هم زمان با مقاومت دلیرانه و شکوهمند مردم کردستان و شهرهای کردنشین در برابر یورش فاشیستی نیروهای سرکوبگر و ادامه خیزش اعتراضی و بویژه اعتراضات محله محور در شهرهای مختلف کشور، شاهد افزایش تدریجی دامنه اعتصابات کارگری هستیم. این اعتصابات که در پی اعتصابات دانشجویان، معلمان، کسبه جزء و در مواردی بازاریان صورت گرفته با این که مطالباتی و صنفی است و بهبود وضعیت معیشتی در آن پررنگ است، اما حامی خیزش انقلابی زن، زندگی، ازادی است.

براساس خبرها در دو روز اخیر، رانندگان و متصدی‌ها در پایانه حمل و نقل نسیم‌شهر اعتصاب کرده و شعارهای اعتراضی در حمایت از خیزش اعتراضی سردادند. کارگران پالایشگاه یازدهم، در فاز ۱۳ مجتمع گاز پارس‌جنوبی اعتصاب کردند. کارگران پتروشیمی مسجد سلیمان در اعتراض به عدم طبقه بندی مشاغل و مشکلات معیشتی اعتصاب کردند. کارکنان و کارگران گروه بهمن موتور دست به اعتصاب زده و در محوطه شرکت تجمع کردند. خبر از ادامه اعتصاب کارگران آمپول ساوه رسید و کارکنان آتش‌نشانی مشهد در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی دست به تجمع زدند. جمعی از کارکنان صندوق بازنشستگی کشوری هم در اعتراض به وضعیت حقوق و دستمزد خود صبح دوم آذر مقابل ساختمان صندوق واقع در میدان فاطمی تهران تجمع کردند.

در یک ماه گذشته شاهد افزایش دامنه اعتصابات کسبه از کردستان به سایر استان ها بودیم. ایده اعتصاب به عنوان شکلی  کم هزینه تر نسبت به درگیری های مستقیم خیابانی، و در عین حال موثر در به زانو درآوردن حاکمیت، و در تکمیل رویارویی های خیابانی مقبولیت بیشتری در میان مردم یافته است. پیوستن کسبه به اعتصاب دانشجویان و معلمان، و اکنون بازگشت جنبش مطالباتی مزد و حقوق بگیران به کف خیابان، اهرم مهمی در کاهش دامنه عدم توازن مبارزاتی میان بخش های مختلف خیزش اعتراضی، تقویت همبستگی مبارزاتی بخش های مختلف و گسترش پایه توده ای خیزش انقلابی است. صرفنظر از هر فاصله ای که گروههایی از جنبش مطالباتی با سایر بخش ها و بویژه نیروهای پیشرو و انقلابی خیابان ترسیم کنند، سرنوشت مطالبات صنفی و رفاهی مزد و حقوق بگیران با پیروزی مردم در نبرد بزرگ وسراسری کنونی علیه نظام جمهوری اسلامی و نابودی این نظام گره خورده است. همین گره خوردنِ سرنوشتِ اصلی ترین مطالباتِ گسترده ترین لایه های جنبش مطالباتی با خیزش ضد دیکتاتوری کنونی، بستر شکل گیری سطوح گوناگونی از همگرایی ها بر پایه فصل مشترک های عام و فراگیر است. هر قدر حضور کنشگران و سازمانگران چپ در بطن جنبش مطالباتی مزد و حقوق بگیران در خیزش کنونی پر رنگ تر و محورهای همگرایی و همسویی آن با این خیزش گسترده تر باشد، شرایط شکل گیری یک بلوک طبقاتی برای رهبری مبارزه مردم  مساعدتر است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: