اوج گیری جنبش انقلابی پس از چهلم مهسا امینی

اتحاد کارگران انقلابی ایران: حکومت روی فرسایشی شدن اعتراضات و خسته شدن جوانان حساب کرده بود و با صحنه‌سازی تروریستی در شاهچراغ هم سعی کرد شوکی به جامعه وارد کند تا مردم عقب نشینی کنند. اما امروز پنجشنبه، پنجم آبان ماه هزار و چهارصد و یک هم در دانشگاه‌ها و هم در کف خیابان های شهرهای گوناگون اعتراضات با شدّت و حدّت بیشتر ادامه داشت.

بار دیگر دهها شهر کشور صحنه اعتراضات شد و مراسم یادبود جانباختگان خیزش در استانهای کردستان و لرستان صحنه رویارویی های گسترده معترضان با نیروهای سرکوب بود.

غیر قابل پیش بینی بودن حرکت مردم و شوکی که با حرکت های گسترده اعتراضی در واقع به خود حکومت برگشت از ویژگی های مهم لحظه کنونی است.

روشن است که رژیم هنوز همه ظرفیت های سرکوب خود را به کار نگرفته است، و روشن است که حمله به شاهچراغ و کشتار مردم بی گناه با هدف زمینه چینی برای توجیه به کارگیری خشونت عریان تر و گسترده تر از سوی حاکمیت صورت گرفته است. این موضوع  را تهدیداتی که در مجازات عاملان کشتار شاهچراغ صورت داده اند عریان کرده است.

با این همه مجموعه حاکمیت هنوز از تصمیم قطعی دراین خصوص فاصله دارد و ریزش در نیروهای سرکوب و خستگی آنان، ناکام ماندن انسداد اینترنت از نظر تاریک کردن صحنه درگیری های گسترده خیابانی در برابر افکارعمومی داخلی و بین المللی برای اجرای نقشه کشتار گسترده، عدم بازدهی بازداشت های فله ای پیشگیرانه ازنظرمهار خیزش و پراکنده کردن آن، ناتوانی از تحریک نفرت ملی  در میان ملیت های ساکن کشور و به جان هم انداختن آنان، قاطعیت عمل مبارزان در سراسر کشور و همبستگی عمق یابنده مبارزاتی در میان مردم، تصمیم گیری قطعی را برای رژیم بیش از پیش دشوار ساخته است.

نیروهای میدانی سرکوبگران خسته و وامانده شده اند، و به نظر می رسد که دیگر حتی با پول هم نمیتوان آنان را پایبند ادامه سرکوب کرد. فقط مهره های اصلی و فرماندهان سرکوبند که بر سیاهی لشکرها اعمال قدرت می کنند.

همزمان قهر انقلابی مردم و مقاومت شان دربرابر خشونت نیروهای حکومت بیشتر شده و این، ترس درمیان نیروهای سرکوب را شدت داده است.

جنبش انقلابی سرباز ایستادن ندارد و ترفندهای حاکمیت نتوانسته است افکارعمومی را ازهدف گسترش پایه های خیزش اعتراضی و وسعت بخشیدن به رویارویی های موضعی در کف خیابان ها بازدارد.

حاکمیت روز به روز منفورتر، منزوی تر و شکست خورده تر می شود و جنبش اعتراضی روز به روز گسترده تر می گردد و نیروهای بیشتری را از اعماق جامعه و اعماق وجدانهای بشریت بیدار به سمت خود می کشد.

عناوین خبرهای روز پنجشنبه پنجم آبان ماه به شرح زیر است:

– آتش شاکرمی، خاله نیکا شاکرمی از برگزاری مراسم چهلم خواهرزاده خود در روز پنجم آبان‌ خبر داد. این مراسم در گورستان حیات الغیب در خرم‌آباد برگزار خواهد شد.

– شهرام ناظری به مناسبت چهلم های پیش روی جان باخته گان جنبش انقلابی مردم: به چلّه ی کدام فرزندمان بنشینیم؟ کدام اسم؟ کدام شهر؟ کدام قوم؟ ما چلّه ها را به سوگ نمی نشینیم، چرا که فرزندان ما زنده اند، و درس آزادگی می دهند…

– چهلم نیکا شاکرمی، این فرشته نازنین، است. حماسه‌ای دیگر در راه است.

– صابرین نیوز نوشت، داعش مسئولیت حمله به شاهچراغ را برعهده نگرفته و آنچه در کانال های ایرانی منتشر می‌شود دروغ است

– تکثر شجاعت: نُه مامور سرکوب، لباس پلنگی برتن، کلاه خود بر سر و سپر در دست، کنار خیابان به صورت دشتبان ایستاده اند، زنی حجاب از سر برگرفته، نشسته روی جدول کنار خیابان، در پنج قدمی آنها، با اشاره به آنها فریاد می زند: مثل سگ می زنمتان، مثل موش فراری شید. راننده عبوری با تمسخر می خندد. لحظاتی بعد تعداد این زنان به پنج رسید.

– شب گذشته بندرعباس شاهد درگیری نیروهای سرکوب با تظاهرکنندگان بود. صدای تیراندازی از گوشه و کنار به گوش می رسد.

– خیابانهای نارمک؛ شب گذشته، مملو از مردم معرتض بود. فریاد مرگ بر دیکتاتور لحظه ای قطع نمی شود.

– اسماعیل مولودی، مهاباد، با شلیک تیر مستقیم توسط ماموران سرکوب جان باخت. گلوله شلیک شده به پهلوی وی اصابت کرده و از آن سوی بدن خارج شد.

– شب گذشته میدان گلستان لاهیجان؛ مردم حاضر در میدان فریاد توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه سردادند.

– مقابله با تفکیک جنسیتی سلف توسط دانشجویان دانشگاه علم و فناوری مازندران بهشهر. روز گذشته دانشجویان سفره مشترک خود را در فضای باز پهن کردند.

– شب گذشته دختران در خیابان های رشت صحنه های باشکوهی از رشادت را به نمایش گذاشتند. دختران جوان با گیسوان زیبا در وسط خیابان حاضر شده و مردم را به اعتراض علیه حکومت دعوت می کنند. مردم همراهی می کنند.

– اکباتان، شب گذشته اتحاد را به نمایش گذاشت. مردم در فضای باز آتشی بزرگ افروخته، دست در دست هم دور آن حلقه زده، همراه با پایکوبی فریاد آخوند باید گم بشه سر می دهند

– محله زیتون کارمندی اهواز، شب گذشته، دختران آزاده خیابان را به تسخیر در آورده اند. فریاد آزادی آزادی آزادی آنها فضائی برای حمایت رانندگان عبوری فراهم ساخته است. رانندگان با بوق های ممتد حمایت می کنند.

– خیابان سردارجنگل، تهران، شب گذشته، فریادهای مرگ بر دیکتاتور مردم، ادامه دارد. سردار جنگل به تسخیر سرداران خیابان درآمده است.

– میدان عطار، کرج، شب گذشته، مردم حاضر در میدان و خیابان، صدای فریاد مرگ بر دیکتاتور بلند است.

– تبریز، شب گذشته، خیابان شهناز شاهد راهپیمائی صدها تن از دختران و پسرانی است که فریاد مرگ بر خامنه ای اشان سرِ خاموشی ندارد.

– زنجان، شب گذشته، ماموران سرکوب حداقل یک نفر را با شلیک مستقیم به سرش هدف قرار دادند.  شاهدان احتمال زنده ماندن وی را ضعیف می دانند

– قصر شیرین، شب گذشته، مردم با حضور در خیابان شعار زن زندگی آزادی را فریاد برمی آورند.

– قزوین، شب گذشته، دهها تن از دختران و پسران در یک گروه در حال عبور از خیابان دانشگاه شعار مرگ بر خامنه ای سر می دهند

– تهرانسر، شب گذشته، صدها تن از مردم در وسط خیابان آتش روشن کرده اند، دور آن حلقه زده و با فریاد مرگ بر دیکتاتور پایکوبی می کنند

– شهرک بهاران سنندج، شب گذشته، تعدادی از جوانان با حضور در خیابان فریاد ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما سر می دهند. صدای غالب از آنِ دختران است.

– روز گذشته محمد شریعتی از جوانان انقلابی سنندج به ضرب گلوله‌ی پاسداران رژیم به شهادت رسید.

–  تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد علوم پزشکی تهران در چهلم مهسا امینی. فریاد عدالت کجائی؟ عدالت کجائی؟ بلند است.

– دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه بوشهر،روز گذشته، شجاعت را معنائی دوباره بخشیدند. آنها با روشن کردن شمع و سرودخوانی چهلم مهسا را گرامی می داشتند، که لباس شخصی ها شروع به فیلم برداری از آنها کردند. پس از گذشت دقایقی دختران با حمله با لباس شخصی ها سعی در گرفتن موبایل آنها کردند. دانشجویان ساعات بعد در دانشکده محبوس شدند.

– دانش‌آموزان دختری که بعد از مدرسه به خیابان می‌آیند تا فریاد بزنند و روی تکه های کوچک کاغذ متن های زیبا و شعار می‌نویسند، پخش می‌کنند و از دیگران می‌خواهند تا به آنها ملحق شوند و حامی این انقلاب باشند(فیلم) .

– میدان تایمز نیویورک به تصویر تمام قد مهسا امینی و شعار زن زندگی آزادی مزیّن شد.

– شاهین شهر، شب گذشته، فریاد ایران ایران جوانان به همراه کوبیدن بر طبل فضای شهر را انباشته است.

– روز گذشته نیروهای امنیتی به خوابگاه‌های دختران و پسران دانشگاه‌ علوم پزشکی زاهدان حمله کردند. اوباش سرکوب‌گر با آمبولانس وارد خوابگاه دختران شدند و آن‌ها را مورد ضرب و جرح قرار دادند. در خوابگاه پسران نیز پس از زخمی کردن تعداد زیادی از دانشجویان دوازده تن را ربوده و مکان نامعلومی منتقل کردند.

– شهرام ناظری به مناسبت چهلم های پیش روی جان باخته گان جنبش انقلابی مردم: به چلّه ی کدام فرزندمان بنشینیم؟ کدام اسم؟ کدام شهر؟ کدام قوم؟ ما چلّه ها را به سوگ نمی نشینیم، چرا که فرزندان ما زنده اند، و درس آزادگی می دهند…

– اعلام موجودیت مجمع مادران پیشرو: زن، زندگی، آزادی – «مدرسه مامن آزادی، علم و حقیقت است».

– مراسم خاکسپاری پیکر اسماعیل مولودی، معروف به سمکو، با حضور گسترده مردم مهاباد و سردادن شعارهای اعتراضی برگزار شد. کُردستان، کُردستان، گورستان فاشیستان – شهید نمی‌میرد – مرگ بر خامنه ای. همسر اسماعیل با سردادن شعار خون خواه او شده است.

– پس از برگزاری مراسم خاکسپاری اسماعیل مولودی، معترضان در مهاباد دست به تجمع زدند و شعارهای اعتراضی سر می‌دهند. فرمانداری مهاباد در تصرف مردم قرار گرفته است.

– به آتش کشیدن فرمانداری مهاباد توسط مردم عزادار. گفته میشود سرهنگ محمد توحیدی فرمانده انتظامی مهاباد توسط مردم مبارز بصورت میدانی بشدت ادب شده است

– دیوارنویسی در متروی تهران: آبان ماهِ تابان نظامِ رو به پایان

– تجمع خانواده های بازداشت شده گان تبریز در برابر دادگستری. تعداد تقریبی بازداشت شده گان ششصد نفر، و میانگین سنی آنها ۱۶-۲۰ساله است.

– جوانان انقلابی  بانک سپه در مهاباد را به آتش کشیدند

– سینا زحمتکش مزنگانی و علیرضا جعفرزاده دانشجویان مهندسی شیمی دانشگاه نوشیروانی بابل ورودی ۹۷، دیروز در جریان حمله یگان ویژه به دانشجویان معترض دانشگاه نوشیروانی بابل هنگام خروج از دانشگاه، مفقود شده و تا بدین لحظه هیچ اطلاعی از وضعیت ایشان در دست نیست

– دانیال حسینیان دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل ورودی ۹۹، روز گذشته( ۴آبان) در جریان حمله یگان ویژه به دانشجویان معترض حین خروج از دانشگاه، مفقود شده و تلفن همراه ایشان نیز خاموش است

– سیدسجاد هاشمی‌نژاد فعال دانشجویی و دانش‌آموخته‌ی کارشناسی ارشد روانشناسی دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر در تاریخ شنبه ۳۰مهرماه توسط نیروهای اطلاعات بازداشت و موبایل و لپ‌تاپ وی ضبط شده است.

– اداره دارایی مهاباد به دست مردم افتاد

– شهر مهاباد در تسخیر مردم است

– مهاباد؛ تسخیر کلانتری ۱۱ توسط جوانان مبارز

– در جریان اعتراضات امروز مهاباد یک زن میانسال به نام کبری شیخ سقا با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی کشته شد.

– زانیار ابوبکری هویت یکی دیگر از شهروندانی است که در جریان تیراندازی امروز نیروهای حکومتی در شهر مهاباد کشته شده است.

– شاهو خضری جوان اهل مهاباد در جریان اعتراضات مردمی این شهر پس از خاکسپاری اسماعیل مولودی با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی جان باخت

– خروش اعتراضی مردم دیواندره در مراسم چهلم “فواد قدیمی” و “محسن محمدی” که در ابتدای خیزش سراسری جاری توسط نیروهای سرکوبگر امنیتی کشته شدند.

– دهگلان- درگیری مردم با نبروهای سرکوب

– انسداد خیابان در بانه از سوی جوانان آزادیخواه با آتش زدن لاستیک

– عقب نشینی نیروهای سرکوب از برابر مردم خرم آباد

– دانشجویان دانشگاه شهاب دانش قم –  دانشجو میمیرد ذلت نمی‌پذیرد – ما تماشاگر نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید

– محمدرضاطالبی متولد ۸۳ و دانشجوی رشته نقاشی دانشگاه هنر و معماری پارس ورودی ۱۴۰۱ اهل اراک، به همراه ناتان مسیح که روز گذشته به جهت تکمیل پروسه‌ی ثبت نام خود به دانشگاه مراجعه کرده بود، مقابل دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌است

– امروز مراسم چهلم جواد حیدری از جان‌باخته‌های قزوین بود، اما ۱۲ خودروی نیروی انتظامی و لباس شخصی ریختند و بنرها را پاره کردند

– دیوارنویسی بجنورد؛ ما به خیابان باز می‌گردیم

– حمید رحمتی، معلم بازنشسته‌ی اهل شهرضا از دوشنبه ۱۱ مهر در بازداشت است؛ ایشان علیرغم بیماری قلبی از لحظه‌ی بازداشت اعلام اعتصاب غذای خشک کرده است. خانواده‌ی وی از او خبری ندارند.

– اعتراضات دانشجویان در دانشگاه سبزوار

– انتقال ۲۵ دانشجوی بازداشتی دانشگاه نوشیروانی بابل به زندان متی کلا شهر بابلسر

– دیشب مریم کاظمی و مریم پایاب در بهبهان دستگیر و به فرماندهی انتظامی بهبهان منتقل شدند

– خروش دانشگاه آزاد گوهردشت کرج شعار می دهند؛ دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد

– تجمع دانشجویان دانشگاه صنعتی سجاد در مشهد

– تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد تهران غرب

– تجمع دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس در روز چهلم نیکا شاکرمی. دانشجوی زندانی آزادی باید گردد

– این همه سال جنایت/مرگ بر این ولایت. شعارهای اعتراضی دانشجویان دانشگاه آزاد اهواز

– دیشب افشین آشام ۲٨ ساله اهل روستای «سرخک» سنجابی و ساکن محله «پالی آباد» قصرشیرین بر اثر شلیک نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات جان خود را از دست داد

– پراندن عمامه یک  آخوند در تهران توسط یک جوان

– پیام جمعی از خانواده های زندانیان زندان اوین – رهایی فرزندان حق طلب ایران تنها با اتحاد ومشارکت جمعی امکان پذیر است

– دانش آموزان دخترِ مصمم و بی پروا، اینبار دبگه تنها نیستد! پشتشون مرد و زن بزرگسال راه افتاده، داره شعار میده. کنارشون موتوری و ماشین با بوق ساپورت میکنه. خیابون قشنگ دست این لیدرهای زیباست. (فیلم)

– تجمع اعتراضی مردم خرم‌آباد در چهلم نیکا شاکرمی با شعارهای اینهمه سال جنایت مرگ بر این ولایت – بسیجی جیره خور آخرشه خوب بخور – امسال سال خونه سیدعلی سرنگونه

– تجمع پزشکان اصفهان در حمایت از خیزش  سراسری مردم ایران

– نیروهای سرکوب به روی مردم در مهاباد آتش گشودند. تعداد زخمی‌ها زیاد گزارش شده است

– اعتراضات خیابانی در شهریار – بسیجی جیره‌خور آخرشه خوب بخور

– اعتراضات شبانه مردم در گلشهر کرج

– خیزش مردم در تقاطع هاشمی تهران

– مائده جوانفر از رامسر در اعتراضات دیشب رشت کشته شد

– امیرحسین مشکینی دانشجوی رشته فیزیک مهندسی دانشگاه تهران ورودی سال ۹۸، روز گذشته در دانشکده فیزیک واقع در امیرآباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است

– شکل‌گیری هسته‌های اعتراضی در چهار راه شهرک توحید به طرف میدان جهاد در شهر بانه

آدرس کانال تلگرامی اتحاد کارگران:

https://t.me/anhaana

یک پاسخ برای “اوج گیری جنبش انقلابی پس از چهلم مهسا امینی”.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: