شرح جنایت مدرسه‌ی شاهد راثی نظام اردبیل

سه شنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۱ جلسه ای با حضور ۱۳ نفر از مدیران مدارس شاهد ناحیه یک اردبیل در اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان در حضور مقامات امنیتی تشکیل شد و به مدیران مدارس دستور دادند معلمان و دانش‌اموزان باید در همایش «سلام فرمانده» در روز بعد شرکت کنند
مدیران ۲۶ مدرسه در اردبیل به این دستور غیرقانونی تن داده و دانش‌آموزان را در روز بعد بدون کسب اجازه‌نامه‌ی کتبی اولیا به همایش حکومتی فرستادند.
مدیر مزدور و مزور مدرسه‌ی شاهد راثی نظام اردبیل نیز یکی از این مدیران گوش به‌فرمان مقامات امنیتی است که روز چهارشنبه ۲۰ مهر برای اثبات خوشخدمتی خود، ۱۵۰ نفر از دانش آموزان را با معلم‌های‌شان را با تهدید و به‌ زور با ۵ اتوبوس به همایش فرستاد.
دانش‌آموزان مدرسه‌ی شاهد می‌گویند مکان و عنوان برنامه به آن‌ها دقیق و درست گفته نشده بوده و با عناوین مختلف دانش آموزان را گمراه و فریب داده اند.
نیروهای امنیتی مسلح در محوطه ی مدرسه حضور داشتند فضای رعب و وحشتی به وجود آوردند که دانش‌آموزان را مضطرب و نگران کرده بود. دانش‌آموزان و حتی معلمان‌شان را به زور بردند و سوار اتوبوس کردند و آنهایی که مایل به رفتن نبودند، اسمشان یادداشت و تهدید می شدند.
با شروع مراسم، تعدادی از دانش آموزان که متوجه‌ی مضمون حکومتی و تبلیغاتی مراسم شده بودند؛ در مقابله شروع به شعار دادن علیه تبعیض و نابرابری حاکمیت کردند که سریعاً توسط لباس شخصی‌های مسلح و نیروهای زن امنیتی حاضر در مراسم حکومتی، مورد توهین و اهانت و ضرب و شتم قرار می گیرند.
بعد از برگشتن دانش اموزان به مدرسه همان نیروهای لباس شخصی مسلح به رفتار غیرانسانی خود در خیابان قانع نشده و همراه با عده‌ای بسیجی که به مدرسه‌ شاهد راثی نظام حمله می‌کنند، به دانش‌اموزان هجوم برده و در جلوی دید مدیرکل نالایق آموزش و پرورش استان اردبیل به تهدید و ضرب و شتم مجدد دانش آموزان می پردازند. که در این بین یکی از دانش آموزان به نام اسرا پناهی متاسفانه پس از اعزام به بیمارستان به دلیل شدت جراحات کشته می‌شود و دانش‌اموز دیگری در کماست که وضعیت وی وخیم اعلام شده. همچنین تعدادی از دانش آموزان هم بازداشت می شوند که آمار و اطلاعات دقیقی از آنان اعلام نمی‌شود.
عمق فاجعه‌ی رخ داده در مدرسه‌ی دخترانه‌ی شاهد راثی نظام بسیار عمیق و تأسف‌بار است و باید هرچه زودتر گروه تحقیق مستقلی برای بررسی ابعاد این جنایت تشکیل و آمران و عاملان ان به افکار عمومی معرفی و مجازات شوند.

منبع: کانون صنفی معلمان اردبیل (شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران)

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: