اهمیت حمایت از اعتصابات کارگری؛ تشکیل کمیته های اعتصاب

اعتصاب کارگران پروژه‌ای شاغل در پتروشیمی ها در جنوب کشور که به دنبال اعتصابات دانشجویی و اعتصابات کسبهِ بازار در برخی از شهرها  صورت گرفت و همچنان ادامه دارد، احتمال گسترش دامنه اعتصابات به سایر بخش های تولید و صنعت و حمل و نقل شهری و بین شهری را افزایش داده است.

اهمیت اعتصاب گسترده کارگران در این است که می تواند شاهرگ های ارتباطی رژیم را فلج کند؛ امکانات مالی آن را بشدت تضعیف نماید، پایه خیزش انقلابیِ ضد دیکتاتوری و قوام و همبستگی درونی آن را گسترش دهد و خون تازه ای در رگ های مبارزات خیابانی جاری سازد که پیروزی آن را دسترس پذیرتر کند. اما اعتصابات کارگری برای این که بتوانند به این هدف برسند نیاز دارند که تا زمان رسیدنِ به هدف اعتصاب ها، استمرار پیدا کنند و متحدا و سازمان یافته با عوامل اعتصاب شکن مقابله نمایند.

یورش به اعتصابیون و بازداشت سازمانگران، اخراج از کار، فشار مالی به خانواده های کارگران بازداشتی و پیامدهای معیشتی در صورت طولانی شدن اعتصاب، جلوگیری از پیوند یک اعتصاب با اعتصاب سایر واحدها و محاصره خبری آن، اصلی ترین عواملی است که باعث درهم شکستن یک اعتصاب می شود. بخشی از این عوامل هم اکنون در اعتراضات کارگران جنوب آشکارا قابل مشاهده است. مثلا برابر گزارش ها تاکنون سی نفر از کارگران اعتصابی دستگیر شده اند. با این که اعتصاب سیاسی است اما کارگران با مشکلات معیشتی شدیدی دست و پنجه نرم می کنند و معلوم نیست توان اقتصادی شان چه درجه ای از استمرار اعتصاب را مقدور می کند. تشکیل کمیته های اعتصاب راه شناخته شده جنبش کارگری برای تداوم اعتصاب تا دستیابی به هدف است.

سازمان دهی خبررسانی های مرتبط با اعتصاب، انتشار اخبار سرکوب ها و بازداشت های مرتبط با اعتصاب، پیگیری وضعیت خانواده ها، کمک رسانی مالی به خانواده هایی که نان آورشان زندانی یا به واسطه اعتصاب از کار اخراج شده اند از طریق تشکیل صندوق همیاری مالی، گردآوری کمک های مالی از حامیان جنبش کارگری در جهت ادامه اعتصاب، انتقال اخبار حمایت های مردمی و همبستگی سندیکاها و تشکل های مستقل کارگری و شخصیت ها و چهره های بشردوست در سطح بین المللی به میان کارگران اعتصابی و غیر اعتصابی برخی از اصلی ترین وظایف کمیته های اعتصاب در شرایط کنونی است. کمیته های اعتصاب  که از سوی خود کارگران و با ابتکار آنان تشکیل می شود، اهرمی است برای تقویت نقش آفرینی مستقل کارگران در جنبش انقلابی کنونی.

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: